Έκανε το καθήκον της η Γιούβε

Νίκες και για Πάρμα, Φιορεντίνα

Η Γιουβέντους έκανε αυτό που έπρεπε, καθώς κέρδισε με 2-0 την Μπρέσια και θα περιμένει να δει το αποτέλεσμα του μεγάλου ντέρμπι της Λάτσιο με την Ίντερ.

Η Γιουβέντους ξεκίνησε νωθρά και απείλησε για πρώτη φορά στο 27ο λεπτό, όταν ο Ντιμπάλα αστόχησε με γυριστό από το πέναλτι ενώ στο 32’ ο Αργεντινός άσος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Τελικά στο 37’ ο Αγέ αποβληθκε για φάουλ που έκανε στον Ράμσεϊ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Μπρέσια και ο Ντιμπάλα με όμορφη εκτέλεση έκανε το 1-0.

Στο 40’ το σουτ του Ιγκουαΐν πέρασε λίγο έξω και στο 45’ η Γιουβέντους είχε και δοκάρι σε κεφαλιά του Ρουγκάνι.

Στο 49ο λεπτό ο Μπαζέλι έσωσε στη γραμμή μετά από προσπάθεια του Ιγκουαΐν, ενώ στο 67’ ο Ντιμπάλα έκανε όμορφο γύρισμα και σουτ αλλά ο Μπιάρνασον έσωσε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στο 72’ ο Μπιάρνασον αστόχησε από καλή θέση και στο 75’ ο Ματουϊντί πάτησε με φοβερό τακουνάκι στον Κουαδράδο που σούταρε από κοντά για το 2-0. Στο 77’ η Γιουβέντους είχε δοκάρι με μακρινό σουτ του Μπεντανκούρ και στο 90+3' ο Ντιμπάλα σημάδεψε κι εκείνος με δοκάρι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι (78’ Κιελίνι), Σάντρο, Ντανίλο, Ρουγκάνι, Κουαδράδο, Ράμσεϊ (66’ Πιάνιτς, 73’ Ματουϊντί), Ραμπιό, Μπεντανκούρ, Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν

ΜΠΡΕΣΙΑ: Αλφόνσο (10’ Αντρενάτσι), Μαρτέλα, Κανσεγιόρ, Ζαμπέλι, Ματέιου, Ντεσένα, Μπιάρνασον (80’ Εντόι), Ζμραλ (90' Σκραμπ), Μπιζόλι, Μπαλοτέλι, Αγέ.

SERIE A’-24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΣΟΥΟΛΟ-ΠΑΡΜΑ: 0-1

Γήπεδο: MAPEI Stadium

Μεγάλο διπλό με 1-0 πέτυχε η Πάρμα στην έδρα της Σασουόλο και βλέπει άμεσα, Ευρώπη.

Στο 23’ ο Κολόμπι έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Ομπιάνγκ εξ επαφής και στο 25’ η Πάρμα έφυγε στην κόντρα, με τον Κορνέλιους να σεντράρει από αριστερά και τον Ζερβίνιο να πλασάρει από κοντά για το 0-1. Στο 27’ ο Ντζούρισιτς πέρασε όμορφα για τον Καπούτο, ο οποίος όμως αστόχησε, όντας μόνος με τον Κολόμπι και στο 48’ μετά από σέντρα του Τόλιαν, ο Καπούτο δε βρήκε για λίγο την μπάλα.

Στο 73΄ο Κολόμπι έσωσε μετά από σουτ του Καπούτο, ενώ στο 80’ η Σασουόλο είχε δοκάρι με τον Λοκαέλι και στο επόμενο λεπτό ο Καπούτο δεν μπόρεσε και πάλι να νικήσει τον Κολόμπι.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Φεράρι, Τόλιαν, Κυριακόπουλος, Ρομάνια, Ντζούρισιτς (65’ Ντεφρέλ), Ομπιάνγκ, (65’ Μπουραμπιά), Λοκατέλι, Μπογκά (77’ Χαράσλιν), Καπούτο, Μπεράρντι

ΠΑΡΜΑ: Κολόμπι, Άλβες, Γκαλιόλο, Νταρμιάν (42’ Λαουρινί), Ιακοπίνι, Μπρούχμαν, Κούρτιτς, Ερνάνι, Ζερβίνιο (55’ Γκράσι), Σιλιγκάρντι (75’ Πετσέλα), Κορνέλιους

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 1-5

Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις

Η Φιορεντίνα διέλυσε τη Σαμπντόρια με 5-1 μέσα στη Γένοβα και πήρε βαθιά ανάσα.

Στο 8ο μόλις λεπτό, ο Μιλένκοβιτς έκανε φοβερή κούρσα, άνοιξε δεξιά στον Βλάχοβιτς, ο οποίος σέντραρε και ο Θόρσμπι πέτυχε αυτογκόλ για το 0-1. Μάλιστα στο 17’ η Φιορεντίνα κέρδισε πέναλτι και ο Βλάχοβιτς από την άσπρη βούλα, έκανε το 0-2. Μάλιστα στο 39’ η Φιορεντίνα κέρδισε νέο πέναλτι και την αποβολή του Μούρου και ο Κιέζα αυτή τη φορά, ευστόχησε από τα 11 μέτρα για το 0-3. Στο 44ο λεπτό αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, καθώς είδε την κόκκινη και ο Μπαντέλι.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τη Φιορεντίνα να πιέζει και να κάνει το 0-4 στο 57’. Ο Οντέρο απέκρουσε το σουτ του Καστροβίλι αλλά ο Βλάχοβιτς σκόραρε στη συνέχεια με πλασέ σε κενό τέρμα.

Και στο 78ο λεπτό ο Λιρόλα έκανε το γύρισμα για τον Κιέζα που εκτέλεσε με φοβερό σουτ τον Οντέρο για το 0-5 ενώ στο 90’ ο Γκαμπιαντίνι μετά από σέντρα του Κόλεϊ από αριστερά, μείωσε σε 1-5 με κεφαλιά.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Τονέλι, Μπερεζίνσκι, Μούρου, Κόλεϊ, Ραμίρες (67’ Ντεπάολι), Μπερτολάτσι (46’ Βιέιρα), Λινέτι, Θόρσμπι (46’ Γιάνκτο), Κουαλιαρέλα, Γκαμπιαντίνι

Πηγή: aek365.org