Έκλεισε το σπίτι της Σίτι η απίθανη Λέστερ!

Τεράστιο διπλό με 5-2, με τον Βάρντι να κάνει χατ τρικ

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει από το 4ο λεπτό μέσα στο «Etihad», η Λέστερ βρήκε τον τρόπο να κερδίσει τη Σίτι με 5-2 και να κάνει το 3Χ3, θυμίζοντας την πρωταθληματική της σεζόν. Σόου από τον Βάρντι που πέτυχε χατ τρικ, με ένα από τα γκολ να είναι με απίθανο τακουνάκι. Από πέρσι το Δεκέμβρη είχε να χάσει η Σίτι μέσα στην έδρα της για την PremierLeague.

Στο 4ο μόλις λεπτό μετά από κόρνερ η άμυνα της Λέστερ δεν απομάκρυνε σωστά και ο Μαχρέζ έπιασε απίθανο σουτ από δεξιά κι έστειλε την μπάλα στο απέναντι παραθυράκι για το 1-0.

Στο 18ο λεπτό ο Στέρλινγκ έκανες το σουτ αλλά ο Σμάιχελ έσωσε, ενώ στο 37’ η Λέστερ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γουόκερ και ο Βάρντι από την άσπρη βούλα έκανε το 1-1.

Οι «αλεπούδες» πίεσαν στην επανάληψη και στο 54’ ο Καστάιν σέντραρε αο δεξιά και ο Βάρντι με απίθανο τακουνάκι έκανε το 1-2 ενώ στο 57’ ο Έντερσον έσωσε μετά από σουτ του Μπαρνς. Και στο 58’ ο Βάρντι κέρδισε πέναλτι απ’ τον Γκαρσία, το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος κι έκανε το 1-3.

Στο 64ο λεπτό ο Ντέλαπ πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μεντί, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Σμάιχελ, ενώ στο 77’ ο Μάντισον με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-4.

Στο 84ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Ακέ με κεφαλιά έγραψε το 2-4 αλλά στο 86’ ο Μάντισον κέρδισε πέναλτι από τον Μεντί και ο Τίλεμανς από τα 11 μέτρα έγραψε το 2-5.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Μεντί, Ακέ, Γκαρσία, Φερναντίνιο (52’ Ντέλαπ), Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Φόντεν (64’ Τόρες), Μαχρέζ, Στέρλινγκ

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Έβανς (81’ Φουχς), Αμαρτέι, Καστάιν, Σογιουντσού, Τζάστιν, Μεντί, Πράε (69’ Μάντισον), Τίλεμανς, Μπαρνς, Βάρντι (85’ Ιεανάτσο)