Έμεινε όρθια στο Τορίνο η «λαβωμένη» Νάπολι!

Πήρε παλλικαρίσιο βαθμό κόντρα στην Γιουβέντους

Σε ένα παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες, η «αποδεκατισμένη» Νάπολι έμεινε όρθια στο Τορίνο και έφυγε με το παλικαρίσιο 1-1 από την έδρα της Γιουβέντους.

Σε ένα παιχνίδι με εξαιρετικό και γρήγορο ρυθμό σχεδόν στο σύνολό του, Γιουβέντους και Νάπολι τα έδωσαν όλα στον αγωνιστικό χώρο του «Juventus Stadium», μες την... μπίλια να κάθεται στη μέση για το τελικό 1-1, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Serie A!

Το ματς:

Δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τη Γιουβέντους, η οποία επέβαλε από το πρώτο κιόλας λεπτό τον ρυθμό της, κλείνοντας στα καρέ τη Νάπολι που αδυνατούσε να περάσει το κέντρο. Στο 4ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους «μπιανκονέρι», με το σουτ του Κιέζα να διώχνει σωτήρια ο Ντι Λορέντζο. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο ΜακΚένι έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να… ξύνει το δεξί δοκάρι του Οσπίνα.

Η Γιουβέντους είχε ακόμα δύο καλές στιγμές στο πρώτο τέταρτο, με τα σουτ των Ραμπιό και Κιέζα. Κάπου εκεί και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Νάπολι άνοιξε το σκορ στην πρώτη της ουσιαστική φάση του ματς!

Συγκεκριμένα, ο Μέρτενς έβαλε σε θέση οδηγού τους «παρτενοπέι» στο 23ο λεπτό με δυνατό διαγώνιο σουτ μετά από ασίστ του Πολιτάνο, «παγώνοντας» τoυς γηπεδούχους. Τέρμα το οποίο όπως φάνηκε ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 38' μάλιστα, λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ, με τον Σέζνι να σταματάει με εντυπωσιακή εκτίναξη τον «κεραυνό» του Ζιελίνσκι!

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κουαδράδο σούταρε πάνω στα σώματα για τη Γιουβέντους, με την τελευταία φάση του ημιχρόνου να ανήκει στη Νάπολι, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέρτενς πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να αντιστρέψει την κατάσταση και να διεκδικήσει το ματς. Η πίεσή της απέφερε πολύ άμεσα... καρπούς, με τον καλύτερο παίκτη της στο πρώτο 45λεπτο, τον Φεντερίκο Κιέζα, να φέρνει το ματς στα ίσα στο 54ο λεπτό με ωραίο πλασέ, το οποίο άλλαξε και λίγο πορεία πάνω στον Λομπότα!

Προτού προλάβουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι από την ισοφάριση, η Γιουβέντους στα «καπάκια» έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, ενώ στο 61ο λεπτό ο δυνατό βολέ του Κιέζα έβγαλε με τις γροθιές ο Οσπίνα! Το παιχνίδι είχε αποκτήσει έναν ξέφρενο ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Η απάντηση των Ναπολιτάνων ήρθε τρία λεπτά αργότερα όταν το επικίνδυνο τελείωμα του Μέρτενς έβγαλε με τα πόδια ο Σέζνι.

Οι πολλές αλλαγές στις οποίες προχώρησαν οι δύο προπονητές στη συνέχεια, «πάγωσαν» κάπως τον ρυθμό. Όσο περνούσε η ώρα, η Νάπολι ξέμενε από δυνάμεις, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κυριαρχήσουν στα τελευταία λεπτά. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γιούβε... άγγιξε την ολική ανατροπή, όμως η κεφαλιά του Κιν πέρασε ελάχιστα πάνω από την αντίπαλη εστία και ενώ ο Οσπίνα ήταν εξουδετερωμένος.