Ένα… GOAT φιλικό με τον Μέσι να «νικά» τον Κριστιάνο!

Σε ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία, η Παρί επικράτησε 5-4 των Αλ Χιλάλ/Αλ Νασρ Stars

Το φιλικό των GOAT είχε το θέαμα που... έπρεπε! Σε μια μοναδική παράσταση, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 5-4 των Αλ Χιλάλ/Αλ Νασρ Stars με τον κόσμο στο γήπεδο, αλλά και όσοι το παρακολούθησαν τηλεοπτικά να το διασκεδάζουν με την ψυχή τους.

Στο ίσως τελευταίο ματς που κοντράρονται στην τεράστια καριέρα τους ο Μέσι με τον Κριστιάνο, παρέδωσαν μαθήματα ποδοσφαίρου και θεάματος με την ομάδα τους, με τον Αργεντινό να ανοίγει το σκορ και τον Πορτογάλο στο ανεπίσημο ντεμπούτο του να σκοράρει δις.

Με δέκα από το 40' λόγω αποβολής του Μπερνάτ έπαιζαν οι Παριζιάνοι, έχασε και πέναλτι ο Νεϊμάρ!

Με… όρεξη μπήκε ο Λιονέλ Μέσι στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, ύστερα από ασίστ του Νεϊμάρ. Στο 34’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα, καθώς ο Κέιλορ Νάβας του έριξε... μπουνιά, σε προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ήταν το πρώτο "siu" στη Σαουδική Αραβία από τα πολλά που θα ακολουθήσουν!

Ο Μπερνάτ άφησε με δέκα παίκτες την Παρί στο 40' λόγω αποβολής, αλλά αυτό δεν πτόησε την ομάδα του. Ο Μαρκίνιος μετά από ασίστ του Εμπαπέ στο 43ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Παρί κάνοντας το 2-1, ωστόσο η ομάδα του Γκαλτιέ έχασε τεράστια ευκαιρία να πάει στην ανάπαυλα με ισχυρό προβάδισμα, καθώς ο Νεϊμάρ απέτυχε από την άσπρη βούλα στο 45+3’ να γράψει το 3-1 με τον αντίπαλο κίπερ να τον... ψαρεύει! Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι το… πλήρωσαν, με τον Ρονάλντο στο 45+6’ να κάνει το 2-2 για λογαριασμό της Αλ Χιλάλ/Αλ Νασρ Stars.

Η Παρί μπήκε με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ράμος στο 53ο λεπτό να κάνει το 3-2. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Γιανγκ Χιουν-Σου έγραψε το 3-3! Ο Κιλιάν Εμπαπέ στο 60’ έγραψε το 4-3 για τους Παριζιάνους από την άσπρη βούλα, ενώ δεν σταμάτησαν εκεί και ο Εκιτικέ στο 78’ έκανε το 5-3!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο βγήκε αλλαγή στο 61' και αποθεώθηκε, ενώ ένα λεπτά μετά αποχώρησαν και οι Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ οι οποίοι αποθεώθηκαν επίσης. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, ο Ταλίσκα μείωσε και έγραψε το τελικό 5-4, σε ένα ποδοσφαιρικό υπερθέαμα με εννιά γκολ και τεράστιους αστέρες στο χορτάρι...