Πάρτι της Μπαρτσελόνα με καλεσμένη τη Ρεάλ!

Οι «μπλαουγκράνα» ισοπέδωσαν με 3-1 την ομάδα του Αντσελότι και κατέκτησαν το Super Cup

Σε πάρτι μετέτρεψε το clasico η Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με το εμφατικό 3-1 της Ρεάλ Μαδρίτης! Η ομάδα του Τσάβι κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ισπανίας για 14η φορά στην ιστορία της, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Γκάβι, ο οποίος μοίρασε δύο ασίστ και σκόραρε το πρώτο γκολ των «μπλαουγκράνα».

Ο Μπενζεμά μείωσε σε 3-1 το γκολ της τιμής για τη «βασίλισσα», η οποία ήταν κάκιστη και δεν μπήκε ποτέ στο κλιμα και τη φιλοσοφία του αγώνα, ενώ παραδόθηκε στις ορέξεις των Καταλανών.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο πεντάλεπτο είχε την κατοχή και κυκλοφορούσε την μπάλα, με την Μπαρτσελόνα ωστόσο πολύ γρήγορα να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να αρχίζει να φτιάχνει φάσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «μπλαουγκράνα» ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν ο Λεβαντόφσκι έκανε το σουτ, ο Κουρτουά βρήκε την μπάλα αρχικά η οποία σταμάτησε στη συνέχεια στο δεξί δοκάρι. Ο Μπαλντέ πήρε το ριμπάουντ, αλλά από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.
Στο 18’ ήταν η σειρά της Ρεάλ να απειλήσει με τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος πήρε την κοντινή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία του Τερ Στέγκεν. Στην συνέχεια οι Καταλανοί είχαν την υπεροχή, κυκλοφορούσαν όμορφα την μπάλα και ήταν απειλητικοί, με το γκολ να έρχεται στο 33ο λεπτό. Ο Λεβαντόφσκι έκανε μια ωραία κάθετη στον Γκάβι, ο οποίος με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα.

Στην συνέχεια, οι ρόλοι άλλαξαν. Ο σκόρερ έγινε δημιουργός και στο 45’ ο Γκάβι έκανε το γύρισμα στον Λεβαντόφσκι ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την Μπαρτσελόνα στα αποδυτήρια με προβάδισμα κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης (2-0).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με τρελά κέφια και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 51ο λεπτό. Ο Μπαλντέ βρήκε με φοβερή μπαλιά τον Ντεμπελέ, εκείνος από θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Κουρτουά να κάνει μια υπέροχη επέμβαση!

Η Ρεάλ στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να κρατάει την μπάλα, ωστόσο δεν είχε ουσία στο παιχνίδι της και όσες φάσεις και να έφτιαξε, δεν… κούνησαν δίχτυα. Η Μπαρτσελόνα το εκμεταλλεύτηκε αυτό και έκανε το 3-0 στο 69ο λεπτό. Ο Γκάβι γύρισε όμορφα στον Πέδρι ο οποίος με ωραίο τελείωμα διεύρυνε και άλλο το σκορ για την ομάδα του.

Στην συνέχεια η «βασίλισσα» είχε παραδοθεί στην καταλανική ομάδα και δεν μπορούσε να κάνει πολλά, με τον Καρίμ Μπενζεμά να μειώνει σε 3-1 στο 90+3’, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής αφού δεν υπήρχε χρόνος για να αλλάξει απολύτως τίποτα. Κάπως έτσι, η Μπαρτσελόνα κατέκτησε για 14η φορά στην ιστορία της το Σούπερ Καπ σε ένα εύκολο βράδυ, όπως το μετέτρεψε η ίδια, αφού η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν έφερε και ιδιαίτερη αντίσταση.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (72’ Νάτσο), Μιλιτάο, Μεντί, Ρίντιγκερ, Μόντριτς (65’ Θεμπάγιος), Κρόος (72’ Ασένσιο), Βαλβέρδε, Καμαβινγκά (46’ Ροδρίγο), Μπενζεμά, Βινίσιους

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κρίστενσεν, Κουντέ, Αραούχο (86’ Έρικ Γκαρσία), Μπαλντέ, Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ (86’ Κεσί), Πέδρι (88’ Σέρτζι Ρομπέρτο), Γκάβι (88’ Φάτι), Λεβαντόφσκι, Ντεμπελέ (78’ Ραφίνια)