Επέστρεψε από την κόλαση και έκανε δώρο στη Σίτι!

Η Άρσεναλ έδειχνε έτοιμη για μια τεράστια νίκη, ωστόσο η επτάψυχη Λίβερπουλ κατάφερε να σώσει την παρτίδα

ΠΗΓΗ: skai.gr

Επτάψυχη Λίβερπουλ… ξέρανε την Άρσεναλ! Παρότι οι «κανονιέρηδες» σκόραραν δις στο πρώτο μισάωρο και πήραν τεράστιο προβάδισμα για να φύγουν νικητές από το… στοιχειωμένο «Άνφιλντ», αλλά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ με μεγάλη αντεπίθεση κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό (2-2).

Κάπως έτσι, η Λίβερπουλ παρέμεινε αήττητη εντός έδρας κόντρα στην Άρσεναλ για δέκατο σερί ματς, με την τελευταία ήττα να έρχεται τον Σεπτέμβριο του 2012, ενώ την ίδια ώρα έκανε το δώρο στη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία με ματς λιγότερο βρίσκεται στο -6.

Εκρηκτική εκκίνηση από την Άρσεναλ στο ματς. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα μπήκε φουριόζα και άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό το σκορ με τον Μαρτινέλι, ενώ ο σκόρερ έγινε δημιουργός είκοσι λεπτά αργότερα και ο Τζάκα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, παγώνοντας για τα καλά το «Άνφιλντ».

Η Άρσεναλ έφτασε με αυτά τα δύο τέρματα τα 72 γκολ μετά από 30 αγωνιστικές, κάτι που πετυχαίνει για πρώτη φορά μετά από τη σεζόν 1963/64!

Η Λίβερπουλ δεν πτοήθηκε και δεν τα παράτησε, αφού ο Σαλάχ στο 42ο λεπτό βρήκε δίχτυα και μείωσε σε 2-1, με το σκορ να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου. Με τον Αιγύπτιο επιθετικό δε, να έχει συμμετοχή σε 106 γκολ σε 106 εμφανίσεις στην Premier League στο Άνφιλντ (75 γκολ, 31 ασίστ).

Το ματς είχε αποκτήσει εξαιρετικό ρυθμό, με τη Λίβερπουλ να μπαίνει πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και να κερδίζει πέναλτι στο 50’. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα ο Σαλάχ εκτέλεσε άουτ για δεύτερη σερί φορά, σπαταλώντας εκ νέου άλλη μια τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει. Πέντε λεπτά μετά δε, ο Ρόμπερτσον είχε την δική του τελική για να φέρει το σκορ στα ίσα, αλλά δεν το κατάφερε.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε με την Άρσεναλ να ισορροπεί και να προσπαθεί να χτυπήσει στα κενά που άφηναν οι γηπεδούχοι, με τον Κλοπ να ρίχνει στο ματς τους Τιάγκο Αλκάνταρα και Νούνιες για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Τα λεπτά περνούσαν, η Άρσεναλ δεν καθάριζε το ματς και το πλήρωσε. Ήταν το 85ο λεπτό με τον Άρνολντ να κάνει υπέροχη ποδιά σε αντίπαλό του και σέντρα πάρε-βάλε στον Φιρμίνο που εκτέλεσε με το κεφάλι για το 2-2. Μάλιστα, στο φινάλε του αγώνα η ομάδα του Κλοπ άγγιξε δις την τρελή ανατροπή, όμως ο Ράμσντεϊλ με τρομερές επεμβάσεις σε Σαλάχ και Κονατέ για να διατηρήσει το τελικό σκορ.