Έτοιμη για στέψη...

Φαν Ντάικ, Σαλάχ και... όλα καλά

Μεγάλη νίκη της Λίβερπουλ επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0 στο Anfield στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής της Premier League. Φαν Ντάικ και Σαλάχ σκόραραν στην αρχή και το τέλος του αγώνα για να δώσουν άλλο ένα τρίποντο στην ομάδα του Κλοπ η οποία περιμένει πια να μάθει πότε θα το σηκώσει...

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Λίβερπουλ να προσπαθεί να επιτεθεί στο αντίπαλο μισό, ωστόσο ξεχώρισε το γεγονός πως και οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη.

Στο 14’ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ, ο Φαν Ντάικ έκανε το άλμα και πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για την Λίβερπουλ.

Στο 25’ ο Φιρμίνο σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για φάουλ του Φαν Ντάικ στον Ντε Χέα, στην αρχή της φάσης.

Στην συνέχεια η Λίβερπουλ έλεγχε πλήρως τον αγώνα, σε σημείο που είχε φτάσει να έχει την κατοχή της μπάλας με το μέρος της στο 81%!

Στο 41’ η Γιουνάιτεντ απείλησε για πρώτη φορά, όταν από το γύρισμα του Μπισάκα, ο Περέιρα δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 44’ η Λίβερπουλ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Μανέ έκανε δυνατό σουτ, αλλά ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια.

Στο 47’ ο Σαλάχ έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν από το γύρισμα του Ρόμπερτσον, δεν κατάφερε από κοντά να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα εκτός. Στο επόμενο λεπτό ο Χέντερσον επιχείρησε πολύ καλό σουτ με το αριστερό αλλά ο Ντε Χέα απέκρουσε και μετά η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Στο 59’ ο Μαρσιάλ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν από συνδυασμό μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά αστόχησε. Στο 67΄ο Φρεντ επιχείρησε μακρινό σουτ, αλλά ο Άλισον έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Άλισον έκανε το βολέ και έβγαλε μόνο τον Σαλάχ με αποτέλεσμα ο Αιγύπτιος να πλασάρει για το 2-0.

Διακρίθηκαν: Πολύ καλό ματς από τον Χέντερσον ο οποίος συνείσφερε και επιθετικά και αμυντικά. Αλάνθαστος για άλλη μια φορά ο Φαν Ντάικ. Από πλευράς Γιουνάιτεντ ξεχώρισε ο Φρεντ, είχε κάποια σουτ και κουβάλησε αρκετά την μπάλα.

Απογοήτευσαν: Η αποκαρδιωτική εικόνα της Γιουνάιτεντ μέχρι το 60' όπου από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέβασε στροφές, αλλά δεν βρήκε το γκολ.

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Τσάμπερλεϊν (Λαλάνα 65'), Μανέ (Φαμπίνιο 81'), Σαλάχ, Φιρμίνο (Οριγκί 81')

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Σο (Νταλότ 87'), Γουίλιαμς (Μάτα 75'), Μάτιτς, Φρεντ, Περέιρα (Γκρινγουντ 75'), Τζέιμς, Μαρσιάλ

Σκόρερς: Φαν Ντάικ, Σαλάχ /-

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Μάτιτς, Ντε Χέα, Σο