Γιουβέντους στον… αστερισμό του Βλάχοβιτς

Ξανά σε απόσταση αναπνοής από την Ίντερ

Το κυνήγι της Ίντερ… καλά κρατεί! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντούσαν Βλάχοβιτς, ο οποίος πέτυχε ντοπιέτα στο πρώτο ημίχρονο, η Γιουβέντους επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της Σασουόλο (3-0) και βρίσκεται ξανά σε απόσταση αναπνοής από τους «νερατζούρι», ούσα στο -2 από την κορυφή.

Τέταρτο διαδοχικό τρίποντο για τους «μπιανκονέρι», τέταρτη ήττα στα έξι τελευταία παιχνίδια για τους «νεροβέρντι» που έμειναν στους 19 και βρίσκονται στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

H Γηραιά Κυρία μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση, με τον Μιρέτι να βρίσκει τον Βλάχοβιτς έξω από την περιοχή, με τον Σέρβο στράικερ να σκοράρει με υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής για το 1-0 στο τέταρτο. Ένα εικοσάλεπτο αργότερα δε και συγκεκριμένα στο 37', ο ίδιος παίκτης με τρομερή εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κονσίλι για το 2-0 που έμεινε ως το ημίχρονο.

Η Σασουόλο σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις και περιορίστηκε σε μόλις μία καλή στιγμή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Μπεράρντι έφυγε στην αντεπίθεση, έπιασε ξερό σουτ που βρήκε και σε έναν αντίπαλο, υποχρεώνοντας τον Σέζνι σε μεγάλη επέμβαση. Τα λεπτά περνούσαν, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μπουν στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος και ο Κιέζα στο 89ο λεπτό έβαλε με κοντινό πλασέ το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.