Γιουνάιτεντ…το αφεντικό της πόλης!

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τα… παλιά, «στραγγάλισε» τη Σίτι στο τοπικό ντέρμπι (2-0 εντός) και για πρώτη φορά από την εποχή του Φέργκιουσον (σ.σ. 2009-10) κάνει το «νταμπλ» νικών απέναντι στη συντοπίτισσα στο πρωτάθλημα!

Παράλληλα, η ομάδα του Σόλσκιερ παρέμεινε αήττητη για 10ο διαδοχικό ματς σε όλες τις διοργανώσεις (7-3-0), ενώ έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των 5 αγώνων που έτρεχαν οι «πολίτες».

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Στέρλινγκ να «τεστάρει» την ετοιμότητα του Ντε Χέα στο 11’. Πέντε λεπτά αργότερα, οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν τη δική τους ευκαιρία, με τον Τζέιμς να εκτελεί, αλλά πάνω στον Έντερσον.

Στο 28’, ο Μαρσιάλ απείλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ στο 30’ ο Μπρούνο Φερνάντες «σέρβιρε» στον Γάλλο επιθετικό σε μια κομπίνα τους μετά από εκτέλεση φάουλ και ο δεύτερος πλάσαρε σωστά τον Έντερσον για το 1-0!

Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, που συνέχισαν να πιέζουν και για το 2-0, με τον Μπρούνο Φερνάντες να έχει άστοχη κεφαλιά μέσα από την περιοχή στο 32’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Γιουνάιτεντ να προηγείται (1-0) κι ενώ στο 44’ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι.

Στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, οι «κόκκινοι διάβολοι» άγγιξαν το 2-0, αλλά ο Μαρσιάλ δεν πρόλαβε τον Έντερσον, που φλέρταρε με τραγικό λάθος. Στο 56’, ο Φόντεν απείλησε τον Ντε Χέα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Οταμέντι να επιχειρήσει τελική χωρίς στόχο.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι κλείστηκαν στα καρέ τους με στόχο να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους και εν συνεχεία να βρουν χώρους στις αντεπιθέσεις. Από την άλλη, η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν είχε τον τρόπο να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Σόλσκιερ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε το τραγικό λάθος του Έντερσον στο 96’, με τον γκολκίπερ της Σίτι να «πασάρει» στον ΜακΤόμινι, ο οποίος πλάσαρε σωστά από μακρινή απόσταση για να σφραγίσει τη νίκη της Γιουνάιτεντ (2-0)!

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Λουκ Σο, Φαν Μπισάκα, Μάτιτς, Φρεντ, Γουίλιαμς (78' Μπαϊγί), Ντάνιελ Τζέιμς, Μπρούνο Φερνάντες (88' Ιγκάλο), Μαρσιάλ (78' ΜακΤόμινεϊ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ζιντσένκο (78' Μεντί), Φερναντίνιο, Ζοάο Κανσέλο, Οταμέντι, Γκιντογάν, Ρόντρι, Μπερνάρντο Σίλβα (60' Μαχρέζ), Στέρλινγκ, Φόντεν, Αγουέρο (60' Γκαμπριέλ Ζεσούς)