«Γκαζώνουν» για τετράδα Γιουβέντους και Νάπολι, από κοντά η επτάψυχη Λάτσιο!

Η Γιουβέντους εδραιώνεται στην τετράδα

Αγχώθηκε για ακόμη μια φορά, αλλά ξεπέρασε για τρίτη φορά σε ισάριθμα ματς το εμπόδιο της Τζένοα η Γιουβέντους! Όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, αλλά και σε αυτό του Κυπέλλου, οι Γενοβέζοι ζόρισαν για τα καλά την ομάδα του Αντρέα Πίρλο που τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 και να πατήσει «γερά» στην τετράδα.

Μόλις στο 4' ο Κουλουσέφκσι έδωσε το προβάδισμα στη Γιουβέντους, με τον Μοράτα στο 22' να το μεγαλώνει. Ο Σκαμάκα με την επανέναρξη του δευτέρου μείωσε και άγχωσε την Μεγάλη Κυρία, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ασφυκτικά για την ισοφάριση αλλά να τα βάζουν με την αστοχία τους και τον... Σέζνι. Τελικά, ο ΜακΚένι στο 70ο λεπτό έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τετράδα μπήκε και η Νάπολι, που πέρασε από τη Γένοβα επικρατώντας 2-0 της Σαμπντόρια και περιμένει... γκέλα της Αταλάντα στη Φλωρεντία το βράδυ για να παραμείνει εκεί. Ο Φαμπιάν Ρουίθ στο 35ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Οσιμέν στο 87' να διαμορφώνει το τελικό σκορ και να σφραγίζει τη νίκη για τους «παρτενοπέι».

Επτάψυχη αποδείχτηκε η Λάτσιο, που πέρασε από την έδρα της εξαιρετικής Βερόνα χάρη στο γκολ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και παραμένει σε απόσταση βολής από την τετράδα, έχοντας ματς λιγότερο.