Γκλάντμπαχ έτοιμη για... Champions League!

Πέρασε… αέρα από το Ντίσελντορφ

Με το επιβλητικό 4-1 πέρασε από το Ντίσελντορφ η Γκλάντμπαχ, χάρη σε δύο γκολ του αρχηγού της Στιντλ και ισάριθμες ασίστ του Τουράμ, υποχρεώνοντας την Φορτούνα στην πρώτη της ήττα επί ημερών Ούβε Ρέσλερ αλλά και παραμένοντας σε… τροχιά Champions League, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε σήμερα η αυλαία της 22ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα, χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία να προηγηθούν στο 15ο λεπτό, με την κεφαλιά του Μπερίσα μετά από σέντρα του Αϊχάν από δεξιά να μην είναι ικανή να νικήσει τον Ζόμερ.

Μάλιστα, τα «πουλάρια» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 22’, στην πρώτη τους αξιόλογη φάση, με τον Τουράμ να «σερβίρει» για τον Χόφμαν στο ύψος του πέναλτι κι εκείνον να σκοράρει -για δεύτερο συνεχόμενο ματς- με σουτ στην αριστερή γωνία, πετυχαίνοντας το 0-1!

Ωστόσο, η Φορτούνα βρήκε την απάντηση με τον Τόμι να εκμεταλλεύεται μια ακόμα σέντρα του Αϊχάν από δεξιά, να «ξεφορτώνεται» τον Λάινερ και να νικάει τον ανήμπορο να αντιδράσει Ζόμερ, κάνοντας το 1-1 στο 29ο λεπτό.

Παράλληλα, η ομάδα από το Ντίσελντορφ είχε την ευκαιρία να περάσει και μπροστά στο σκορ, με την προσπάθεια του Χένινγκς στο 34’ να περνάει ελάχιστα άουτ…

Γκολ που βρήκε τελικά πρώτη η Γκλάντμπαχ, τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Νόιχαους, αλλά δεν μέτρησε σωστά, καθώς ο σκόρερ ήταν οφσάιντ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να σκοράρουν νωρίς μετά από ωραίο συνδυασμό των Στρομπλ, Νόιχαους και Τουράμ, ο οποίος βρήκε τον Στιντλ την… κατάλληλη στιγμή προκειμένου εκείνος να πετύχει το 1-2 στο 51ο λεπτό!

Με την ψυχολογία υπέρ της, η Γκλάντμπαχ κυριάρχησε στη συνέχεια, έχοντας αρκετές καλές φάσεις, αλλά τους Νόιχαους, Ζακάρια και Χόφμαν να μην μπορούν να σκοράρουν και να «καθαρίσουν» το ματς…

Η Φορτούνα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Χένινγκς να αστοχεί για… εκατοστά με το μακρινό σουτ του να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζόμερ στο 73’. Και, αφού δεν έγινε το 2-2, ήρθε το 1-3, τέσσερα λεπτά μετά, με τον Στιντλ να βρίσκει ξανά δίχτυα κι ενώ το σουτ του άλλαξε πορεία στο σώμα του Άνταμς!

Η Γκλάντμπαχ βρήκε και τέταρτο τέρμα, όταν ο Νόιχαους βγήκε στην αντεπίθεση από μπαλιά του Εμπολό, σούταρε από θέση μέσα αριστερά, η μπάλα κόντρα και στον Γιόργκενσεν και κατέληξε στα δίχτυα του Κάστενμαϊερ, στο 82ο λεπτό, για το τελικό 1-4.