Η Μπολόνια «κήδεψε» την Ίντερ

Με 10 παίκτες κέρδισε μέσα στο Μιλάνο!

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, τι κι αν αγωνίστηκε για 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο, η Μπολόνια πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ίντερ και βλέπει ακόμη κι Ευρώπη.

Η Ίντερ πίεσε από τα πρώτα λεπτά και στο 22’ ο Γιανγκ σέντραρε από αριστερά και ο Γιανγκ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 1-0.

Στο 34ο λεπτό, ο Σοριάνο βρήκε τον Ορζολίνι, που πάτησε περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά είδε τον Χαντάνοβιτς να του λέει όχι.

Μάλιστα στο 53ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ καθώς ο Μπάροου έκανε μαγική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι της Ίντερ.

Ωστόσο στο 57ο λεπτό η Μπολόνια έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σοριάνο και μάλιστα στο 61’ η Ίντερ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Σκορούπσκι απέκρουσε την εκτέλεση του Λαουτάρο.

Και σα να μην έφτανε αυτό για την Ίντερ, στο 74’ ο Τζουβαρά με σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 1-1. Στο 77ο λεπτό αποκαταστάθηκε και η αριθμητική ισορροπία καθώς αποβλήθηκε ο Μπαζτόνι με 2η κίτρινη και στο 80’ ο Ντομίνγκες έβγαλε ιδανική μπαλιά στον Μπάροου που με διαγώνιο πλασέ από αριστερά έκανε το 1-2.

Στις καθυστερήσεις ο Σκορούπσκι έσωσε μετά από σουτ του Σάντσες.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Γιανγκ (85’ Μπιράγκι), Ντε Φράι, Μπαζτόνι, Ντ’Αμπρόζιο, Καντρέβα, Μπρόζοβιτς (88’ Βαλέρο), Γκαλιαρντίνι (88’ Βεσίνο), Έρικσεν, Λουκάκου, Λαουτάρο Μαρτίνες (85’ Εσπόζιτο)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Τομιγιάσου (65’ Μπάνι), Ντένσβιλ, Ντανίλο, Ντάικς, Σοριάνο, Σκούτεν, Ντομίνγκες (88' Μπάλντουρσον), Σανσόνε (65’ Τζουβαρά), Ορζολίνι (65’ Παλάσιο), Μπάροου (85’ Σβάνμπεργκ)