Καθάρισαν οι αλλαγές του Κλοπ

Η Λίβερπουλ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Γουέστ Χαμ

Ίδρωσε αλλά στο τέλος κέρδισε η Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 2-1 της Γουέστ Χαμ και μάλιστα με ανατροπή, με τις αλλαγές του Κλοπ (Σακιρί και Ζότα) να δίνουν τη λύση.

Στο 10ο μόλις λεπτό, μετά από γέμισμα στην περιχή της Λίβερπουλ, ο Γκόμες δεν έδιωξεσωστά και ο Φορνάλς με σουτ από το πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ.

Στο 26ο λεπτό το μακρινό σουτ του Χέντερσον πέρασε λίγο έξω και από το πουθενά στο 40’ ο Μαζουακού έκανε χαζό πέναλτι στον Σαλάχ, που το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Στο 51ο λεπτό ο Άλισον έσωσε μετά από σουτ του Φορνάλς, ενώ στο 66’ η Γουέστ Χαμ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αλέρ.

Στο 77ο λεπτό η Λίβερπουλ έφυγε στην κόντρα, ο Μανέ πλάσαρε και ο Φαμπιάνσκι έσωσε και στην επαναφορά ο Ζότα σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Μανέ.

Όμως στο 84’ ο Σακιρί πέρασε πανέμορφα στον Ζότα, που έφυγε μόνος με τον Φαμπιάνσκι και τον πλάσαρε για το 2-1.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Γκόμες, Φίλιπς, Βαϊνάλντουμ Χέντερσον Τζόουνς (71’ Ζότα), Μανέ, Σαλάχ (90’ Μίλνερ), Φιρμίνο (71’ Σακιρί)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Μπαλμπουενά, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Μαζουακού (88’ Λανσίνι), Φορνάλς, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν (89’ Μπενραχμά), Αλέρ (74’ Γιαρμολένκο)