Καθάρισε την Αλμερία στο αντίο του Πικέ

Η Μπαρτσελόνα νίκησε και ανέβηκε στην κορυφή της La Liga, περιμένοντας... δώρο

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα της Αλμερία με 2-0 στο «Καμπ Νόου», αλλά όλα τα φώτα έπεσαν πάνω στον Ζεράρ Πικέ. Ο θρύλος των Καταλανών αποχαιρέτησε το μόνο της ομάδας μέσα σε μια φορτισμένη ατμόσφαιρα κι έτσι ένας μεγάλος κύκλος ολοκληρώθηκε.

Στο 4ο λεπτό η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κάικι και ο Λεβαντόφσκι το εκτέλεσε αλλά αστόχησε. Στο 13ο λεπτό η κεφαλιά του Πικέ πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 17’ ο Φερνάντο είπε όχι σε διαδοχικά σουτ των Άλμπα και Φεράν. Στο 27’ ο Ραμαζάνι έκλεψε μετά από λάθος πάσα του Ντε Γιονγκ αλλά ο Τερ Στέγκεν έσωσε την Μπαρτσελόνα και στο 34’ το σουτ του Φεράν πέρασε μόλις έξω.

Στο 39’ ο Φερνάντο απέκρουσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ντεμπελέ και στο 43’ είπε όχι και σε κεφαλιά του Φεράν.

Τελικά στο 48ο λεπτό ο Ντεμπελέ έφυγε από δεξιά, συνέκλινε και με σουτ από το πέναλτι έγραψε το 1-0. Στο 57’ ο Γάλλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 το οποίο ήρθε ένα πεντάλεπτο μετά. Ο Άλμπα σέντραρε από αριστερά, ο Φάτι πλάσαρε εξ επαφής, ο Φερνάντο είπε όχι αλλά ο Ντε Γιονγκ με γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65’ ο Φερνάντο πραγματοποίησε νέα απόκρουση σε προσπάθεια του Φάτι και στο 69’ ακυρώθηκε το γκολ του ίδιου παίκτη ενώ στο 89’ ο Πέδρο έκανε μαγική ενέργεια αλλά αστόχησε.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Άλμπα, Αλόνσο, Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ, Μπούσκετς (67’ Γκάβι), Πέδρι, Φεράν Τόρες (60’ Φάτι), Ντεμπελέ (67’ Ραφίνια), Λεβαντόφσκι

ΑΛΜΕΡΙΑ: Φερνάντο Μαρτίνεθ, Έλι (68’ Πουτσμάλ), Κάικι (46’ Ντιέγκο Σόουζα), Ακιέμε, Μέντες, Τσούμι Μπράνταριθ, Μελέρο (68’ Εγουάρας), Σάμου Κόστα, Ρομπερτόνε (77’ Πορτίγιο), Λέο Μπαπτιστάο (46’ Μπάμπιτς), Ραμαζάνι

Πηγή: aek365.org