«Καθάρισε» την Κάλιαρι ο Κριστιάνο!

Ο Πορτογάλος πέτυχε δύο γκολ

Επιστροφή στις νίκες για τη Γιουβέντους, που επικράτησε με 2-0 της Κάλιαρι, χάρις σε δυο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Στη 2η θέση πλέον οι «μπιανκονέρι» αλλά με ματς παραπάνω.

Στο 11ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μπερναρντέσκι, ενώ στο 29’ ο Κουαδράδο βρήκε όμορφα τον Κουλουσέβσκι, που από ιδανικό σημείο, πλάσαρε άστοχα. Τελικά στο 38ο λεπτό ο Μοράτα έστρωσε έξω στον Κριστιάνο που με όμορφο σουτ έκανε το 1-0. Πάντως το γκολ ίσως έπρεπε να ακυρωθεί καθώς ο Μοράτα την ώρα που έγινε το σουτ ήταν εκτεθειμένος και η μπάλα πήγε προς αυτόν, επηρεάζοντας τη φάση.

Πάντως στο 42’ μετά από κόρνερ ο Ντεμιράλ πήρε την κεφαλιά και ο Κριστιάνο εξ επαφής με προβολή έγραψε το 2-0.

Στο 53’ η κεφαλιά του Ντεμιράλ σταμάτησε στο δοκάρι της Κάλιαρι και στο 56ο λεπτό ο Κράνιο είπε όχι σε σουτ του Μπερναρντέσκι ενώ στο 69’ ακυρώθηκε γκολ του Κλάβαν.

Στο 78ο λεπτό ο Τζάπα πρόλαβε σωτήρια τον Ντιμπάλα ενώ στο 89’ το σουτ του Πέδρο κόντραρε στον Ντεμιράλ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντανίλο (86’ Σάντρο), Ντε Λιχτ, Ντεμιράλ, Κουαδράδο, Ραμπιό (69’ ΜακΚένι), Αρτούρ (85’ Μπεντανκούρ), Κουλουσέβσκι (86’ Κιέζα), Μπερναρντέσκι, Μοράτα (69’ Ντιμπάλα), Ρονάλντο

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Τζάπα, Πιζακάνε, Κλάβαν (70’ Καρμπόνι), Βαλούκιεβιτς, Πέδρο, Ουνάς (81’ Ολίβα),Ρογκ, Μαρίν (72’ Καλιγκάρα), Τριπαλντέλι (46’ Σοτίλ), Σιμεόνε (82’ Παβολέτι)

Πηγή: aek365.org