Κάζο από τη Νιουκάστλ και… μπλέξιμο για τη Λέστερ

Βαριά ήττα για τις «αλεπούδες»

Ήττα-σφαλιάρα από τη Νιουκάστλ με 4-0 γνώρισε στην έδρα της η Λέστερ και με το δεύτερο συνεχόμενο άσχημο αποτέλεσμα αλλά και την τρίτη ήττα στα έξι τελευταία ματς, μπαίνει σε περιπέτειες και από μόνη της θέτει λίγο πριν το φινάλε υπό αμφισβήτηση την προσπάθεια που έκανε όλη την χρονιά για την τετράδα.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς τα βρήκε σκούρα απέναντι στις «καρακάξες» που με αποτελεσματικότητα μετέτρεψαν σε γκολ τις φάσεις που έβγαλαν και από τη μεριά τους πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Ο Γουίλοκ στο 22ο λεπτό ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στο 34’ ο Ντάμετ ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα νικώντας τους πάντες στον αέρα για το 2-0 της Νιουκάστλ.

Η Λέστερ όχι μόνο δεν κατάφερε να μειώσει και να μπει στο παιχνίδι, αλλά στην επανάληψη βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα με τον Γουίλσον στο 65’ να γράφει το 3-0 για την ομάδα του. Μάλιστα ο Γουίλσον με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σχεδόν πέντε λεπτά αργότερα έγραψε στο 4-0 και μετέτρεψε σε θρίαμβο για την ομάδα του νίκη επί των «αλεπούδων».

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μετριάσουν την εικόνα της ήττας με δύο τέρματα στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Άρμπλινγκτον στο 85’ και τον Ιχεανάτσο στο 87’ να γράφουν το τελικό 4-2.