«Κοστούμι» για... 8άδα με ηγέτη Σλούκα ο Ολυμπιακός

Με ανατροπή κέρδισε τη Μιλάνο

Μια πρώτη απόδειξη πως είναι ομάδα ικανή να διεκδικήσει πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκας έδειξε ο Ολυμπιακός. Αφήνοντας πίσω του το προβληματικό πρώτο ημίχρονο, όταν βρέθηκε και στο -8 έχοντας 10 λάθη, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο δεύτερο και επικράτησαν της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ με 86-75.

Τσάκιζε κόκκαλα η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στο δεύτερο μέρος αποτελώντας την αφετηρία για τη δεύτερη νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα και το… τέλος στο αήττητο που είχε φέτος η Αρμάνι σε 13 ματς σε πρωτάθλημα, Ευρωλίγκα και Σούπερ Καπ.

Ηγετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα που είχε 17 πόντους και 10 ασίστ με μόλις ένα λάθος.

Ο Γιώργος Πρίντεζης (16π.) κράτησε στο πρώτο ημίχρονο όρθιους τους γηπεδούχους, ενώ στο δεύτερο πήραν τη σκυτάλη οι ΜακΚίσικ (10π., 4 ριμπ., 4 ασίστ) και Χάρισον (16π. με 4/11 τρίποντα). Μόλις 7:30 έπαιξε ο Σπανούλης, καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόνο ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ στο πρώτο (18π.) και ο Μάικλ Ρολ στο δεύτερο (16π.) διασώθηκαν από την Αρμάνι.

Σλούκας, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Έλις ήταν η πρώτη πεντάδα του Ολυμπιακού. Το γρήγορο κακό νέο ήταν τα δύο φάουλ του ΜακΚίσικ στα.. 99 δευτερόλεπτα, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δεν πτοήθηκαν. Ο Σλούκας ήταν διστακτικός στην εκτέλεση αλλά σέρβιρε τέσσερις ασίστ και με τον Πρίντεζη ξανά «ζεστό» οι Πειραιώτες είχαν μια βραχεία κεφαλή (10-8, 15-13). Η είσοδος του Ροντρίγκεθ και τα διαδοχικά ερυθρόλευκα λάθη (πέντε στην πρώτη περίοδο) επέτρεψαν στην Αρμάνι με ένα 0-8 να ξεφύγει (15-21).

Το buzzer beater τρίποντο του Πρίντεζη έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό, που βγάζοντας και καλές άμυνες έφτασε στο 23-21 με οκτώ δικούς του αναπάντητους πόντους. Τα δύο φάουλ και του Παπανικολάου υποχρέωσαν τον Μπαρτζώκα σε χαμηλά σχήματα, επιστρατεύοντας Τζένκινς και Λαρεντζάκη (που έκανε ντεμπούτο), αλλά το second unit με εξαίρεση τον Σπανούλη δεν απέδωσε και το Μιλάνο πέρασε μπροστά (25-30). Τα έμμεσα τρίποντα από τον Kill Bill και τον Σλούκα κράτησαν όρθια την ομάδα τους (32-34), αλλά ο Ολυμπιακός δεν πατούσε καλά και συνέχιζε να κάνει λάθη (10 στο πρώτο μέρος) και κακές επιλογές. Ο «καυτός» Ροντρίγκεθ (15π. με απόλυτη ευστοχία στο ημίχρονο) με μεγάλα σουτ οδήγησε την ομάδα του και στο +8, (34-42) προτού ο Πρίντεζης γράψει ξανά τον επίλογο στο δεκάλεπτο, 36-42.

Η συνεχιζόμενη αστοχία από την περιφέρεια δεν επέτρεπε στον Ολυμπιακό να ξαναμπεί στο παιχνίδι, το οποίο φάνηκε να στραβώνει για τα καλά όταν ο Παπανικολάου με φάουλ και τεχνική ποινή αποσύρθηκε με τέσσερα στον πάγκο και η Αρμάνι ξέφυγε με οκτώ (40-48). Κόντρα στο μομέντουμ ωστόσο, ο ως τότε εξαφανισμένος επιθετικά ΜακΚίσικ με ένα κανονικό κι ένα έμμεσο τρίποντο, αλλά και ο Σλούκας με μία «βόμβα» από τη γωνία, έτρεξαν ένα 9-0 που θορύβησε τον Έτορε Μεσίνα. ΜακΚίσικ και Χάρισον πήραν στις πλάτες τους επιθετικά τον Ολυμπιακό, που έφτασε και στο 59-53. Μόνο ο Ρολ έδειχνε να έχει καθαρό μυαλό από πλευράς Αρμάνι και οι Πειραιώτες έχοντας 7 ασίστ και μόλις 2 λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο το ολοκλήρωσαν με 63-58.

Τα τρίποντα από Χάρισον και Σλούκας εκτόξευσαν τους γηπεδούχους στο 69-60. Με αφετηρία την εξαιρετική τους άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» συντηρούσαν τη διαφορά (74-65), που έσπασε και το διψήφιο φράγμα, με τον Χάρισον να τιμωρεί τη ζώνη στην οποία κατέφυγε ο Μεσίνα (79-67). Τα τρίποντα του Ρολ έδωσαν ελπίδα στην Αρμάνι (79-73), αλλά ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκαν ποτέ και έφτασαν στη νίκη με 86-75.

Δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75