Κρέμασε την Τσέλσι ο Ζορζίνιο, γλυκοκοιτάζει Ευρώπη η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου

Τέλος στο απίστευτο εντός έδρας αήττητο των δέκα σερί αγωνιστικών της Τσέλσι έβαλε η Άρσεναλ που επικράτησε 1-0 στο ντέρμπι του Λονδίνου.

Η ομάδα του Τούχελ, γνώρισε την τρίτη ήττα της στα τελευταία 26 ματς, με τους «κανονιέρηδες» με τη νίκη τους αυτή να φτάνουν τους 55 βαθμούς, διεκδικώντας ως το φινάλε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη χρονιά.

Το γκολ που έκρινε τη νίκη ήρθε για την ομάδα του Αρτέτα μόλις στο 16ο λεπτό ως… δώρο από τον Ζορζίνιο. Ο παίκτης των «μπλε» έκανε τραγικό λάθος, έστειλε την μπάλα στην εστία του Κέπα που με μεγάλη δυσκολία έσωσε, αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ που πήρε το ριμπάουντ έστρωσε στον Σμιθ Ρόου που δεν δυσκολεύτηκε μέσα από την περιοχή να γράψει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ο Πούλισιτς βρήκε δίχτυα στο 61’ αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε με χρήση VAR ως οφσάιντ.