Τελευταία Ενημέρωση: 10:22

Λίβερπουλ-Τσέλσι 2-2 (5-4 πεν.): Δικό της το Σούπερ Καπ με ήρωα τον Αντριάν!

4ο Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ στην ιστορία της Λίβερπουλ

Newsroom 24sports

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες 2-2, η Λίβερπουλ ευστόχησε και στις πέντε εκτελέσεις πέναλτι, με τον Αντριάν να αποκρούει αυτό του Έιμπραχαμ και έτσι πήρε την νίκη με 5-4 στην Κωνσταντινούπολη, κατακτώντας το 4ο σούπερ καπ της ιστορίας της.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς την μεγάλη ευκαιρία. Στο 6ο λεπτό ο Σαλάχ έβγαλε την σέντρα, ο Μάτιπ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κέπα μάζεψε. Στο 11’ ο Πέδρο επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε εκτός, χωρίς να απειλήσει τον Αντριάν. Στο 16’ ο Σαλάχ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά ο Κέπα άπλωσε το κορμί του και έσωσε την ομάδα του. Στο 22ο λεπτό η Τσέλσι έφτασε κοντά στο γκολ με τον Πέδρο, ο οποίος μπήκε από αριστερά στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 26’ ο Φαν Ντάικ έπιασε την κεφαλιά μετά την κακή έξοδο του Κέπα, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 36’ ο Πούλισιτς έβγαλε κάθετη πάσα προς το μέρος του Ζιρού, ο οποίος με άψογο πλασέ νίκησε τον Αντριάν και έκανε το 0-1 για την Τσέλσι, το οποίο ήταν και το σκορ του 1ου μέρους.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2ο μέρος η Λίβερπουλ κι αυτό γιατί στο 48’ ο Φιρμίνο κατέβασε την μπάλα και την έδωσε στον Μανέ ο οποίος από κοντά έκανε το 1-1. Στο 52’ έφυγε από αριστερά ο Μανέ και γύρισε για τον Χέντερσον, το σουτ του οποίου κόντραρε στον Εμερσον και τελικά μπλόκαρε ο Κέπα. Στο 75’ πραγματοποιήθηκε μεγάλη διπλή επέμβαση από τον Κέπα σε Μανέ και Φαν Ντάικ, κρατώντας το 1-1 με τη βοήθεια και του δοκαριού μετά την επέμβαση του στο σουτ του Ολλανδού στην επαναφορά! Στην συνέχεια δεν έγιναν πολλές φάσεις, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Η Λίβερπουλ ήταν πιο ψύχραιμη από τα 11 βήματα

Παράταση-Πέναλτι

Στο 95ο λεπτό ο Φιρμίνο γύρισε την μπάλα προς το μέρος του Μανέ κι αυτός με ιδανικό σουτ νίκησε τον Κέπα και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Λίβερπουλ. Στο 100ο λεπτό ο Έιμπραχαμ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Αντριάν και ο Ζορζίνιο ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 2-2. Δεν άλλαξε κάτι στην παράταση, με την κούραση να παίζει καθοριστικό ρόλο και έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι εκεί όπου η Λίβερπουλ ήταν πιο ψύχραιμη, παίρνοντας την νίκη με 5-4 και κατέκτησε το 4ο UEFA Super Cup της ιστορίας της.

Διακριθέντες:

Λίβερπουλ: Πολύ καλός ο Φιρμίνο από την στιγμή που μπήκε στο ματς και έδωσε την ασίστ στο 1-1. Εξαιρετικός ο Μανέ με τα δύο του γκολ, ήταν αρκετά συμμετοχικός και επικίνδυνος για την αντίπαλη άμυνα, αλλά ο ήρωας ήταν ο Αντριάν.

Τσέλσι: Εξαιρετικός ο Κέπα με σημαντικές και καθοριστικές επεμβάσεις. Πολύ καλό ματς από τον Πούλισιτς, προκάλεσε αρκετούς «πονοκεφάλους» στην Λίβερπουλ, ενώ ο Καντέ θύμισε τον καλό του εαυτό. Από κοντά και ο Πέδρο, σε ένα από τα καλύτερα του ματς με την μπλε φανέλα.

Απογοήτευσαν:

Λίβερπουλ: Πολύ μέτριο ματς από τον Ρόμπερτσον με κακές σέντρες, ενώ ο Μάτιπ έκανε κάποιες λανθασμένες μεταβιβάσεις.

Τσέλσι: Μπορούσε να κάνει καλύτερο ματς ο Ζορζίνιο, δεδομένης της αξίας του.

Κοουτσάρισμα:

Λίβερπουλ (Κλοπ): 2ο τρόπαιο με την Λίβερπουλ στο 800 ματς της προπονητικής του καριέρας του.

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Τα πήγε πολύ καλά η ομάδα του, θα μπορούσε να ήταν αυτή η νικήτρια.

Διαιτησία (Στέφανι Φραπάρ): Εξαιρετική διαιτησία στον πρώτο Ευρωπαϊκό αγώνα που σφύριξε γυναίκα.

Λίβερπουλ: Αντριάν, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον (Άρνολντ 90'), Φαμπίνιο, Μίλνερ (Βαϊνάλντουμ 64'), Χέντερσον, Τσάμπερλεϊν (Φιρμίνο 46') , Μανέ (Οριγκί 103'), Σαλάχ

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (Τομόρι 84'), Ζούμα, Έμερσον, Ζορζίνιο, Καντέ, Κόβασιτς (Μπάρκλεϊ 102'), Πέδρο, Ζιρού (Έιμπραχαμ 74'), Πούλισιτς (Μάουντ 74')

Σκόρερς: Μανέ (2) / Ζιρού

Κίτρινες Κάρτες:  Χέντερσον, Άρνολντ / Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο