«Λύτρωση» στις καθυστερήσεις για Ρόμα, χαλαρά η Φέγενορντ

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα στο Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ

Χάρη στο γκολ του Εϊμπραχαμ στις καθυστερήσεις, η Ρόμα ισοφάρισε τη Φίτεσε 1-1 στο «Ολίμπικο» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa Conference league.

Η Ρόμα ισοφάρισε τη Φίτεσε στο 91’ με την κεφαλιά του Εΐμπραχαμ και, σε συνδυασμό με τη νίκη 1-0 στο Άρνεμ στην πρώτη αναμέτρηση, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa Conference League.

Χαλαρά νίκησε η Φέγενορντ και στο δεύτερο παιχνίδι την Παρτιζάν, αυτήν τη φορά στο «Ντε Κάιπ» 3-1.

Νίκη-ανατροπή χωρίς αντίκρισμα 4-3 για τη Λίντσερ επί της Σλάβια Πράγας στην Αυστρία.

Φέγενορντ-Παρτιζάν 3-1

Η πίεση της Φέγενορντ σε όλο το πρώτο ημίχρονο απέφερε καρπούς στο 45’, όταν ο Ντέσερς μέσα στην περιοχή έκανε το 1-0 για τους Ολλανδούς.

Στο 59’, ο Νέλσον δέχτηκε την μπαλιά του Τιλ και έκανε το 2-0 για τη Φέγενορντ. Στο 61’, ο Μάρκοβιτς έδωσε στον Ρικάρντο και αυτός έκανε το 2-1. Στο 90΄, ο Τόονστρα σέντραρε στον Λίνσεν και αυτός διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ρόμα-Φίτεσε 1-1

Μετά το πρώτο τέταρτο, οι «τζιαλορόσι» άρχισαν να χάνουν πολλές ευκαιρίες στην ολλανδική εστία, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που ουσιαστικά θα τους έδινε την πρόκριση.

Έτσι, στο 62’ ο Βίτεκ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Στο 91’, μετά από προσπάθεια του Κάρσντορπ και κεφαλιά του Εϊμπραχαμ σε κενή εστία έγινε το 1-1.

Λίντσερ-Σλάβια Πράγας 4-3

Στο 24’, ο Ολαγίνκα μετά από αντεπίθεση, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Στο 36’, ο Βιέσινγκερ με σουτ στην κλειστή γωνία μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίχορς, ισοφάρισε για τους Αυστριακούς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπαχ μέσα στην περιοχή με σουτ έκανε το 1-2. Στο 43΄, αποβλήθηκε ο Ούσου των Τσέχων με δεύτερη κίτρινη.

Στο 62’, ο Σορ έφυγε μόνος του μπροστά μόνος του σε αντεπίθεση και πλάσαρε εύστοχα για το 1-3. Στο 76’, ο Ρένερ έδωσε έτοιμο γκολ στον Βιέσινγκερ και αυτός μείωσε σε 2-3. Στο 86’, αποβλήθηκε ο Πλάβτσιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα κι, έτσι, ο Γκρούμπερ στο 88’ ισοφάρισε σε 3-3 και στο 89’, ο Σμιντ έκανε το τελικό 4-3.