«Μαγικός» Ολυμπιακός έκανε... πάρτι με την Μπασκόνια!

Με τρομερή ενέργεια από το ξεκίνημα κυριάρχησε και τη συνέτριψε 75-50

Ένα σχεδόν… τέλειο πρώτο ημίχρονο έβαλε τις βάσεις στον Ολυμπιακό για την άνετη επικράτηση με το εμφατικό 75-50 απέναντι στην Μπασκόνια, στην πρεμιέρα της φετινής Ευρωλίγκας!

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστικοί, φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά κοντά στους 30 πόντους. Κορυφαίος ήταν ο Βεζένκοφ με 16 πόντους, με τον Φαλ να είχε 11π. και τον Σλούκα 10π.

Από τους Βάσκους, που δεν είχαν τους Μπόλντγουιν και Πίτερς, ξεχώρισαν οι Γκιεντράιτις και Κοστέλο με 15π. και 11π. αντίστοιχα.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Στα πρώτα τρία λεπτά, ο Ίνοκ ήταν ένας μίνι «πονοκέφαλος» για την άμυνα (5-7). Όμως, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν στα μετόπισθεν, έκαναν κλεψίματα και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και πολυφωνία στην επίθεση, έκαναν ένα 15-0 (20-7), μέχρι το 8’. Με την αποχώρηση του Φαλ από το παρκέ, οι Βάσκοι βρήκαν λύσεις μέσα στο «ζωγραφιστό», αλλά οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ… υπέγραψαν το +15 (28-13), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με διαφορετική πεντάδα (Ζαν-Σαρλ, Πρίντεζη, ΜακΚίσικ, Σλούκα και Λαρεντζάκη) άρχισαν οι Πειραιώτες στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι να βρουν ρυθμό, η Μπασκόνια έκανε ένα 5-0 (28-18). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα ανέβασαν… στροφές, πίεσαν ασφυκτικά στην άμυνα και με… μαέστρο τον Σλούκα έκαναν ένα σερί 19-0(!) για το +29 (47-18). Στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα του Ιβάνοβιτς μείωσε στο 47-22 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ολυμπιακός-Μπασκόνια 75-50

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε τη μεγάλη του διαφορά και στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά στην άμυνά του δεν ήταν τόσο προσηλωμένος, με τους Γκρέιντζερ και Φοντέκιο να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό για την Μπασκόνια (53-32). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν τις μέτριες επιλογές τους, με το σκοράρισμά τους να μένει χαμηλά και τον Γκιεντράιτις από την άλλη να ρίχνει κι άλλο τη διαφορά (59-42), στο 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν και με τον Φαλ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +21 (63-42).

Με χαμηλές… στροφές στην επίθεση ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» στην τέταρτη περίοδο, αλλά η άμυνά τους ήταν σχετικά καλή και γι’ αυτό διατηρούσαν την απόστασή τους στα ίδια επίπεδα (68-44), στο 34’. Μέχρι τη λήξη του ματς, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον απόλυτο έλεγχο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 75-50.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Χορντόφ, Πεεράντι

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50.

MVP: Με βάση την στατιστική, πολυτιμότερος του Ολυμπιακού ήταν ο Βεζένκοφ, ως πρώτος σκόρερ και με το υψηλότερο ranking. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην άνετη νίκη, λόγω της εξαιρετικής τους άμυνας, που κράτησαν μόνο στους 50 πόντους τους Βάσκους

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Με τη σοβαρότητα που είχαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα, ολοκλήρωσαν το ματς με 20 ασίστ, 11 κλεψίματα και μόλις 6 λάθη. Η εξαιρετική άμυνα, λοιπόν, των Πειραιωτών επιβεβαιώνεται και από την στατιστική της Μπασκόνια, η οποία μοίρασε μόλις 13 ασίστ, έκανε 20 λάθη (εκ των οποίων τα 14 στο πρώτο μέρος), ενώ σούταρε με το κακό 4/24 έξω από τα 6,75μ.