Μάγκες Ουκρανοί στα προημιτελικά!

Με ήρωα τον Ντόβμπικ, η ομάδα του Σεφτσένκο κέρδισε την Σουηδία στο 120' και αντιμετωπίζει την Αγγλία!

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς ανάμεσα στη Σουηδία θα και την Ουκρανία θα κρινόταν στην διαδικασία του πέναλτι, η «χρυσή» αλλαγή του Αντρέι Σεβτσένκο, Αρτέμ Ντόβμπικ, σκόραρε με κεφαλιά στο 120’, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και έστειλε την πατρίδα του στα προημιτελικά του Euro 2020!

Το εγκληματικό μαρκάρισμα του Ντανίελσον στο 99’, άφησε τους Σουηδούς με 10 παίκτες και έδωσε την ευκαιρία στους Ουκρανούς να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο και να «κλείσουν» ραντεβού με την Αγγλία στους «8»!

Στο μυαλό των κόουτς: Ο Γιάν Άντερσον ξεκίνησε με 4-4-2 και τον όλσεν κάτω από τα δοκάρια. Στα στόπερ βρέθηκαν οι Λίντελοφ-Ντάνιελσον, ενώ στα μπακ οι Λούστιγκ και Αουγκούστινσον, δεξιά και αριστερά ανίστοιχα. Μπροστά τους ήταν οι Όλσον και Έκνταλ, ενώ ο Φόρσμπεργκ ήταν αριστερά και ο Λάρσον δεξιά, στα εξτρέμ. Μοναδικοί προωθημένοι οι Ίσακ και Κουλουσέφσκι.

Ο Αντέρι Σεβτσένκο επέλεξε το 4-3-3 και τον αναντικατάστατο Μπούστσαν. Δυάδα στα στόπερ αγωνίστηκαν οι Ζαμπάρνι και Κρίβτσοφ, ενώ οι Καραβάεφ και Ματβιγιένκο ήταν στα μπακ. Μπροστά τους σε τριάδα οι Σίντορτσουκ, Στεπανένκο, Ζιντσένκο, οι Γιαρμολένκο και Σαπαρένκο στα εξτρέμ, με τον Γιάρεμτσουκ προωθημένο.

Μετά από 11’ λεπτά σχεδόν ανούσιας κατοχής και των δύο ομάδων, ο Γιάρεμτσουκ βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, όμως ο Όλσεν έδιωξε με υπερένταση το σουτ του και έσωσε την Σουηδία. Στο 18’ήταν η σειρά της ομάδας του Άντερσον να απειλήσει, όμως η κεφαλιά του Φόρσμπεργκ από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση το δυνατό πλασέ του Ίσακ έφυγε δύο-τρία μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπούστσαν, ενώ στο 27οι Ουκρανοί δεν συγχώρησαν την αναποτελεσματικότητα των τυπικά γηπεδούχων.

Μετά από τρομερή ασίστ του Γιαρμολένκο με το εξωτερικό, ο Ζιντσένκο εξαπέλυσε έναν κεραυνό και άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι (1-1) που από εκεί και μετά απέκτησε μια πιο άγρια ομορφιά. Αρχικά ο Λάρσον (30’) λίγο έλειψε να βάλει γκολάρα με απευθείας φάουλ, όμως ο Μπούστσαν ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Λίγο πριν το φινάλε όμως του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43’, ο Φόρσμπεργκ σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής, η μπάλα άλλαξε πορεία στο σώμα του Ζαμπάρνι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1!

Η Ουκρανία κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Σίντορτσουκ (55’)! Από εκείνο το σημείο και για τα επόμενα είκοσι λεπτά οι Σουηδοί έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά, οι παίκτες του Άντερσον εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Σαπαρένκο, έκλεψαν την μπάλα και έφυγαν στον αιφνιδιασμό, ωστόσο ο Φόρσμπεργκ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (56’), ενώ ο Κουλουσέφσκι στο 66’ εξαπέλυσε δυνατό σουτ αλλά Μπούστσαν απομάκρυνε σε κόρνερ.

Για ακόμη μια φορά ο Φόρσμπεργκ (69’) έκανε τρομερό σλάλομ αλλά το σουτ του κατέληξε και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι των Ουκρανών. Από εκεί και μετά ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους ποδοσφαιριστές να κάνουν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα που χάλασαν το παιχνίδι. Στο 90’ ο Κουλουσέφσκι βρέθηκε μπροστά από την εστία του Μπούστσαν, όμως κόπηκε τελευταία στιγμή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο. Οι πολλές αλλαγές είχαν χαλάσει τον ρυθμό, με τον Ντανίελσον στο 99’ να κάνει ένα απρόσεκτο μακράρισμα στο γόνατο του Μπεσέντιν και μετά από την συμβολή του VAR να δέχεται την κόκκινη κάρτα. Φυσικά ο Ουκρανός αποχώρησε υποβασταζόμενος, ενώ στο 105’ ο Κραφτ δέχθηκε την μπάλα στο πρόσωπο και έπεσε στον αγωνιστικό χώρο για αρκετή ώρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης η Ουκρανία είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, με την Σουηδία να έχει κλειστεί πίσω και να κάνει μαζική άμυνα. Ο Σεβτσένκο πέρασε τον Ντόβμπικ στο παιχνίδι και αυτός μετά από μια μυθική σέντρα του Ζιντσένκο, κάρφωσε με το κεφάλι του τον Όλσεν για το 2-1 στο 120'!

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Σουηδία: Όλσεν, Λούστιγκ (83' Κραφτ), Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον (83' Μπένγκτσον), Λάρσον (96' Κλάεσον), Όλσον (101' Χελάντερ), Έκνταλ ,Φόρσμπεργκ, Ίσακ (96' Μπεργκ), Κουλουσέφσκι (96' Κουάϊσον)

Ουκρανία: Μπούστσαν, Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Κριφτσόφ, Ματβιγιένκο, Ζιντσένκο, Στεπανένκο (95' Μακαρένκο), Σιντόρτσουκ (118' Μπέζους), Γιαρμολένκο (106' Ντόβμπικ), Σαπαρένκο (61' Μαλινόφσκι), Γιάρεμτσουκ (91' Μπεσέντιν), (101' Τσιγκάνγκοφ)

Σκόρερ: 43' Φόρσμπεργκ/ 28' Ζιντσένκο, 120' Ντόβμπικ

Κίτρινες: Κουλουσέφσκι, Φόρσμπεργκ/ Γιαρμολένκο

Κόκκινες: Ντάνιελσον (απευθείας κόκκινη)

Διαιτησία: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)