Με... περίπατο στα προημιτελικά η Αργεντινή

Νίκησε 87-67 τη Βενεζουέλα και φτάνοντας στο 4-0

Kathimerini.com.cy

info@kathimerini.com.cy

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου «τσέκαρε» η Αργεντινή! Η «αλμπισελέστε» δεν προβληματίστηκε από τη Βενεζουέλα, την οποία νίκησε άνετα 87-67 και έτσι μαζί της… παρέσυρε και την Πολωνία στους «8» της διοργάνωσης, από τον ένατο όμιλο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντεκ με 25 πόντους, με τον Σκόλα να είχε 15π. και τον Καμπάτσο να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 12π. και 9 ασίστ.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Καρέρα με 19 πόντους. Κλειστό και χωρίς ρυθμό ήταν το παιχνίδι στα πέντε πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (4-4). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Αργεντινή πάτησε το γκάζι και πήρε τον έλεγχο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-12). Το ίδιο δυνατά μπήκε η «αλμπισελέστε» και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +13 (27-14) και με αυτή την τιμή να πηγαίνει στα αποδυτήρια (38-25).

Η Αργεντινή είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την υπέρ της διαφορά να πηγαίνει στο +18 (50-32), στο 24’. Από την άλλη, η Βενεζουέλα ανέβασε στροφές επιθετικά, ωστόσο η «αλμπισελέστε» κρατούσε και έτσι έκλεισε την περίοδο στο +16 (63-47).

Ίδια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +20 (72-52) και την Αργεντινή να παίρνει με τη νίκη με το τελικό 87-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 38-25, 63-47, 87-67