Νίκη με πέναλτι σε νεκρό χρόνο για Γιουνάιτεντ!

Απίθανο ματς με την Μπράιτον να έχει πέντε δοκάρια και να ισοφαρίζει, προσωρινά, στις καθυστερήσεις

Αδιανόητο παιχνίδι στο «AMEX Stadium» όπου η Γιουνάιτεντ κέρδισε με 3-2 την Μπράιτον με πέναλτι σε νεκρό χρόνο. Είχαν ισοφαρίσει στο 90+5’ οι γηπεδούχοι.

Πέντε δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι, κάτι πρωτόγνωρο στην ιστορία της Premier League, τα τρία ο Τροσάρ!

Στο 9ο λεπτό ο Τροσάρ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ντε Χέα, ενώ στο 19’ η σέντρα του Φερνάντες πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ το σουτ του Τροσάρ στο 21’, έφυγε κι εκείνο, μόλις έξω, με την μπάλα να έχει βρει και πάλι στο δοκάρι του Ντε Χέα. και μάλιστα στο 30ο λεπτό ο Μοπέ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Γουέμπστερ έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ντε Χέα για 3η φορά. Και τελικά στο 39’ η Μπράιτον κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Λάμπτεϊ από τον Φερνάντες και ο Μοπέ έγραψε το 1-0 από την άσπρη βούλα με εκτέλεση αλά-Πανένκα. Ωστόσο, στο 41’ ο Φερνάντες εκτέλεσε από αριστερά το φάουλ, ο Μάτιτς έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Ντανκ πέτυχε αυτογκόλ για το 1-1.

Στο 47ο λεπτό ο Κάβαναγκ έδωσε αρχικά κι άλλο πέναλτι στην Μπράιτον αλλά το πήρε πίσω μετά από τη χρήση του VARκαι στο 52’ ο Ράσφορντ βρήκε δίχτυα με κοντινό πλασέ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ.

Ωστόσο στο 53ο λεπτό ο Ράσφορντ έφυγε πίσω από τη σέντρα από αριστερά, πάτησε περιοχή και αφού άδειασε τον Γουάιτ δύο φορές, πλάσαρε με το αριστερό για το 1-2.

Στο 61ο λεπτό ο Μαρτς έκανε το διαγώνιο σουτ από αριστερά με την μπάλα να βρίσκει στο απέναντι κάθετο δοκάρι και να περνά πάνω από τη γραμμή του Ντε Χέα. Και μάλιστα στο 76ο λεπτό ο Τζαχανμπάκς άνοιξε όμορφα αριστερά στον Τροσάρ που έκανε το σουτ από κοντά αλλά είδε την μπάλα να σταματά ΞΑΝΑ στο δοκάρι!

Μάλιστα στο 80ο λεπτό ο Μαρτς βρέθηκε και πάλι στα αριστερά κι έκανε το σουτ αλλά ο Γουάν Μπισάκα βρήκε με τάκλιν κι έσωσε ενώ στο 85’ ο Μαρτς έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με σουτ στην κίνηση από το ίδιο σημείο. Στο 90+3’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Γιουνάιτεντ, ο Τροσάρ βρέθηκε μόνος με τον Ντε Χέα και πλάσαρε αλλά ο Ισπανός έσωσε.

Στο 90+5’ όμως, ο Μαρτς με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα από δεξιά, έγραψε το 2-2.

Ο Κάβαναγκ άφησε κι άλλο το ματς και στο 90+5’ μετά από κόρνερ ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφάλια με τον Μαρτς να σώζει στη γραμμή και τον Κάβαναγκ να σφυρίζει τη λήξη. Ωστόσο από το VARφάνηκε πως ο Μοπέ είχε βρει με το χέρι και ο Κάβαναγκ έδωσε το πέναλτι και ο Φερνάντες έκανε το 2-3 από την άσπρη βούλα!

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Γουέμπστερ, Ντανκ, Γουάιτ, Λάμπτεϊ, Λαλάνα (74’ Τζαχανμπάκς), Μαρτς, Τροσάρ, Μοπέ, Αλθάτε, Κόνολι (74’ Γκρος)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ, Σο, Μαγκουάιρ, Μάτιτς, Γουάν Μπισάκα, Πογκμπά (65’ Φρεντ), Φερνάντες, Μαρσιάλ (90+1’ Φαν ντε Μπεκ), Ράσφορντ, Γκρίνγουντ (83’ Μπεϊγί)