Oλοένα και ανεβαίνει η Έβερτον

Σε τροχιά Ευρώπης τα «ζαχαρωτά»

Από το καλό στο καλύτερο οδεύει η Έβερτον με τον Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο της. Τα «ζαχαρωτά» κέρδισαν την Πάλας με 3-1 και πλέον βρίσκονται σε τροχιά Ευρώπης. Από τις 26 Δεκεμβρίου αγνοεί τη νίκη η Πάλας.

Στο 3ο λεπτό ο Γκουαΐτα είπε όχι σε εκτέλεση φάουλ του Ντιν, ενώ στο 13’ το σουτ του Φαν Άανχολτ κόντραρε στον Γουόλκοτ και κατέληξε στο δοκάρι της Έβερτον. Όμως στο 18’, ο Γουόλκοτ σέντραρε από δεξιά και ο Μπερνάρντ με όμορφο πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Η Πάλας μπήκε δυνατά στην επανάληψη, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 48’ με τον ΜακΚάρθι και στο 51’ ο Μπεντεκέ έκανε ένα αδύναμο σουτ από δεξιά, ο Πίκφορντ έχασε την μπάλα κι έτσι ήρθε το 1-1. Στο 57’ μάλιστα, η Πάλας άγγιξε την απόλυτη ανατροπή, αλλά ο Μπεντεκέ είχε δοκάρι και σχεδόν στην κόντρα, ο Ριτσάρλισον έκανε όμορη ενέργεια και με σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 2-1.

Στο 62’ ο Πίκφορντ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Μπεντεκέ, ενώ στο 64’ ήταν η σειρά του Γκουαΐτα να σώσει εντυπωσιακά μετά από γυριστό του Κάλβερτ Λιούιν.

Και στ 87’ μετά από κόρνερ, ο Ριτσάρλισον πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και Κάλβερτ Λιούιν με πλασέ από κοντά έκανε το 3-1. Στο 90+1’ ο Γκουαΐτα είπε όχι σε σουτ του Ριτσάρλισον και στην επαναφορά ο Κάλβερτ Λιούιν έχασε το άχαστο σε κενό τέρμα.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κιν, Κόουλμαν, Ντιν, Μίνα, Σνάιντερλεν, Σίγκουρντσον (86’ Χολγκέιτ), Γουόλκοτ (26’ Σιντιμπέ), Μπερνάρντ (64’ Ντέιβις), Κάλβερτ Λιούιν, Ριτσάρλισον

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Φαν Άανχολτ, Κέιχιλ, Γουόρντ (79’ Κουγιατέ), Τόμκινς (61' Νταν), ΜακΆρθουρ, ΜακΚάρθι (68’ Μέγιερ), Μιλιβόγιεβιτς Μπεντεκέ, Αγιού, Ζαχά

Πηγή: aek365.gr