Πάει... τρένο η Ρόμα, «μοιρασιά» στο Μπέργκαμο

Πέρασε από το «σπίτι» της Τζένοα

Πέρασε από το «σπίτι» της Τζένοα η Ρόμα και ο Μικιταριάν έκανε... αρμένικη βίζιτα, αφού πέτυχε 3 τέρματα και η ομάδα του επικράτησε με 3-1 σκορ Στο Μπέργκαμο η Αταλάντα με την Ίντερ έμειναν στο 1-1, ενώ στο Τορίνο-Κροτόνε οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα (0-0).

Τζένοα-Ρόμα 1-3

Η Ρόμα πήγε στο «σπίτι» της Τζένοα και ο Μικιταριάν σκόραρε τρια τέρματα, για τη δεύτερη σερί νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα. Η Ρόμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα άρχισε να... δείχνει τα δόντια της και να πιέζει τους γηπεδούχους. Μέχρι το 30’ καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα να παίζει πιο επιθετικά και την Τζένοα να προσπαθεί να αμυνθεί.
Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όμως, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ και έκαναν το 1-0 με τον Μικιταριάν να βρίσκει δίχτυα, ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Βερετού.

Η Τζένοα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος του αγώνα, με τον Μάρκο Πιάτσα στο 50ο λεπτό να ισοφαρίζει σε 1-1, ύστερα από ασίστ του Τζιανλούκα Σκαμάκα. Η ψυχολογία των «ροσομπλού» άρχισε να... ανεβαίνει ύστερα από το γκολ που πέτυχαν, αλλά οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να τους... προσγειώσουν. Στο 66’ ο συνήθης ύποπτος... Μικιταριάν έκανε το 2-1 για την Ρόμα, ύστερα από ασίστ του Μπρόυνο Πέρες. Ο Χένρι Μικιταριάν δεν σταμάτησε εκεί και στο 85’ έκανε το 3-1 για την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα.

Αταλάντα-Ίντερ 1-1

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Λομβαρδίας, με το ματς να λήγει ισόπαλο 1-1 και τις δύο ομάδεςνα παραμένουν μακριά από την κορυφή. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0 με την Ίντερ να είναι περισσότερο επικίνδυνη στον αγώνα κόντρα στην Αταλάντα, δημιουργώντας πιο πολλές φάσεις, χωρίς να καταφέρει όμως να βρει δίχτυα.

Στο 58’ ο Λαουτάρο Μαρτίνες άνοιξε σκορ με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Γιάνγκ, κάνοντας το 1-0. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 79’ όταν ο Αλεξέιν Μίραντσουκ ισοφάρισε για την Αταλάντα, με σουτ από τα όρια της περιοχής, φέρνοντας το ματς στα ίσια με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε.

Τορίνο-Κροτόνε 0-0

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με τις δυο ομάδες να παραμένουν στο 0-0 σε ένα κακό ποιοτικά ματς. Η Κροτόνε φέτος στο πρωτάθλημα δεν έχει φτιάξει ούτε μια ευκαιρία στο πρώτο εικοσάλεπτο των παιχνιδιών, κάτι που δεν έκανε ούτε σήμερα. Επιπλέον, δεν έχει νικήσει ούτε σε ένα φετινό ματς στο πρωτάθλημα, όπως και σήμερα!

Το πρώτο μέρος του αγώνα ήταν κάπως νωθρό, με την φιλοξενούμενη να δημιουργεί μια φάση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Από την άλλη μεριά, η Τορίνο είχε μόλις μία τελική και η τελευταία φορά που συνέβη αυτό στο πρώτο ημίχρονο αγώνα, ήταν τον Σεπτέμβριο του 2019 κόντρα στην Μίλαν.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού κύλησε στον ίδιο ρυθμό, όπως στο πρώτο με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να πετύχουν τέρμα και ο αγώνας να τελειώνει με 0-0, παρά την αποβολή του Λουπέρτο για τους φιλοξενούμενους στο φινάλε