Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Αργεντινή

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό, η «αλμπισελέστε» σήκωσε την κούπα στα πέναλτι και επέστρεψε στην κορυφή του κόσμου μετά από 36 χρόνια

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Αργεντινή για τρίτη φορά στην ιστορία της. Η ομάδα του Λιονέλ Μέσι εξήλθε 3-3 στην παράταση με τη Γαλλία, όμως στα πέναλτι με 4-2 υπέρ της κέρδισε και σήκωσε την κούπα του Μουντιάλ.

Για 80 λεπτά η Αργεντινή ήταν καλύτερη μέσα στο γήπεδο, καθώς προηγήθηκε με 2-0 με γκολ του Μέσι στο 23’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και του Άλβαρες στο 36’. Όμως μέσα σε ένα λεπτό η Γαλλία έφερε τα πάνω κάτω και κατάφερε να ισοφαρίσει. Αρχικά στο 80’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμπαπέ μείωσε σε 2-1 και ένα λεπτό αργότερα στο 81’ ισοφάρισε με τον ίδιο ποδοσφαιριστή σε 2-2.

Στην παράταση η Αργεντινή ευτύχησε να προηγηθεί ξανά στο 108’ με τον Μέσι να πετυχαίνει το δεύτερο του αποψινό γκολ, όμως ο Εμπαπέ στο 117’ και πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-3, πετυχαίνοντας χατ τρικ.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι με την «αλμπισελέστε» να είναι πιο εύστοχη από τους Γάλλους. Η ομάδα του Σκαλόνι σκόραρε και στα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσε, με τη Γαλλία να σκοράρει στα δύο μόνο και έτσι το σκορ στην «ψυχοφθόρα» διαδικασία έληξε με 4-2 υπέρ της Αργεντινής, η οποία αν και «καρδιοχτύπησε» πολλές φορές απόψε στο τέλος κατάφερε να σηκώσει την πολυπόθητη κούπα του Μουντιάλ.

Μουντιάλ 2022: Πρωταθλήτρια κόσμου η Αργεντινή-1

Στο πρώτο μέρος η Αργεντινή μπήκε πολύ καλύτερα από τη Γαλλία με σκοπό να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και να φτάσει πρώτη σε ένα γκολ. Η «αλμπισελέστε» απείλησε στα πρώτα λεπτά του αγώνα με κάποια μακρινά σουτ και έδειχνε ότι πατούσε καλύτερα μέσα στο γήπεδο.

Η Γαλλία δεν ήταν καθόλου καλή και δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα στην κατοχή της για να φτιάξει κάποια ευκαιρία. Από την εικόνα των πρώτων λεπτών φαινόταν ότι η Αργεντινή εύκολα η δύσκολα θα έφτανε πρώτη στο γκολ, πράγμα που όντως έγινε.

Στο 21’ ο Ντι Μαρία πήρε την μπάλα και μπήκε μέσα στην περιοχή από αριστερά, με τον Ντεμπελέ να τον ανατρέπει και τον Πολωνό διαιτητή να σφυρίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιονέλ Μέσι και στο 23’ από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-0, στέλνοντας την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Γιορίς.

Από εκεί και πέρα η Γαλλία μετά το γκολ που δέχτηκε δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, με την Αργεντινή να ελέγχει κατά κράτος το παιχνίδι και στο 36’ σε μία υποδειγματική αντεπίθεση έφτασε στο 2-0. Στην κόντρα ο Ρομέρο, έδωσε στον Μέσι, αυτός στον Αλβάρες, έκανε κίνηση ο Μακάλιστερ πήρε την μπάλα, είδε τον Ντι Μαρία, πήρε μπάλα από αριστερά, μπήκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η Γαλλία δεν έδειξε σημάδια αντίδρασης, ενώ σε καμία στιγμή του ημιχρόνου δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μαρτίνες. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 2-0 υπέρ της Αργεντινής.

Στο δεύτερο μέρος η Αργεντινή και πάλι μπήκε καλύτερα, βρίσκοντας την πρώτη ευκαιρία με σουτ του Ντε Πολ στο 51’, με τον Γιορίς να μαζεύει. Η «αλμπισελέστε» συνέχισε να πατά καλύτερα μέσα στο γήπεδο, καθώς περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τη Γαλλία, η οποία δεν τα κατάφερε να βγάλει ουσιαστική αντίδραση, ενώ είχε και αδυναμία στο να κρατήσει μπάλα στην κατοχή της για να μπορέσει να απειλήσει.

Η Αργεντινή συνέχισε να πιέζει και να βρίσκει ευκαιρίες σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους. Στο 59’ ο Άλβαρες εντός περιοχής από πλάγια έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Γιορίς και στο 61’ ο Μέσι έχασε τεράστια ευκαιρία σε θέση βολής εντός περιοχής, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Δύο λεπτά αργότερα στο 63’ η Αργεντινή απείλησε ξανά με τον Γιορίς να προλαβαίνει να διώξει την μπάλα πριν ο Μακάλιστερ τον περάσει και φύγει μόνος σε κενή εστία.

Μετά το 65’ η Γαλλία κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο, ωστόσο δεν έγινε και ιδιαίτερα απειλητική, καθώς η ομάδα του Σκαλόνι περιόρισαν τους παίκτες του Ντεσάν σε μεγάλο βαθμό, αφήνοντας τους απλά να κυκλοφορούν μπάλα, χωρίς να μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μαρτίνες.

Στα τελευταία 15 λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, με την Αργεντινή να δείχνει να κρατά με ευκολία το υπέρ της 2-0, όμως από το πουθενά η Γαλλία αρχικά μείωσε και μέσα σε ένα λεπτό ισοφάρισε το παιχνίδι.

Αρχικά στο 78’ σε μία αντεπίθεση ο Μουανί μπήκε μέσα στην περιοχή, ο Οταμενί τον ανέτρεψε και ο Πολωνός ρεφ σφύριξε το πέναλτι. Στο 80’ ο Εμπαπέ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και μείωσε σε 2-1.

Στη συνέχεια μέσα σε ένα λεπτό ο Εμπαπέ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με ένα πολύ ωραίο βολέ μετά από ασίστ του Τουράμ, ο πρώτος ισοφάρισε το ματς σε 2-2.

Στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα και οι δύο ομάδες έψαξαν για το τρίτο γκολ, με τη Γαλλία να χάνει ευκαιρία στο 90+4’ με τον Ραμπιότ μετά από κόρνερ από κοντά να μην μπορεί να κερδίσει ο Μαρτίνες και στο 90+7 ο Μέσε έχασε και αυτός μεγάλη φάση, ο οποίος έκανε το σουτ στο ύψος της περιοχής, όμως ο Γιορίς έκανε τεράστια απόκρουση, κρατώντας το 2-2. Έτσι η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε στο 2-2.

Παράταση

Στο πρώτο μέρος της ημίωρης παράτασης δεν είχαμε αρκετές φάσεις με τον ρυθμό του αγώνα είναι πεσμένος και τις δύο ομάδες να προσέχουν τα νότα τους για να μην δεχθούν γκολ. Όμως στα τελευταία λεπτά η Αργεντινή έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Λαουτάρο και τον Μοντιέλ στο 103’ και στο 104’ να μην μπορούν να σκοράρουν.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης η Αργεντινή μπήκε καλύτερα και στο 107’ απείλησε με τον Μέσι να κάνει το σουτ και τον Γιορίς να αποκρούει. Στη συνέχεια όμως η «αλμπισελέστε» κατάφερε να προηγηθεί για 3η φορά μπροστά στο σκορ. Στο 108’ ο Λαουτάρο πήρε μπάλα από δεξιά, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Γιορίς, όμως από κοντά ο Μέσι σκόραρε για δεύτερη φορά απόψε, κάνοντας το 3-2.

Όμως τον τελευταίο λόγο στην παράταση τον είχε η Γαλλία στο 115’ με τον Εμπαπέ να κάνει το σουτ, με την μπάλα εντός περιοχής να χτυπά στο χέρι του Μοντιέλ και τον ρεφ να σφυρίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εμπαπέ στο 117, ο οποίος ισοφάρισε 3-3 πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες είχαν από μία μεγάλη ευκαιρία, ο Μουανί για τη Γαλλία δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μαρτίνες και ο Λαουτάρο για την Αργεντινή με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω.

Πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι η Αργεντινή εκτέλεσε τέσσερα, σκοράροντας σε όλα, με τους Μέσι, Ντιμπάλα, Παρέδες και Μοντιέλ να είναι εύστοχοι. Από την άλλη η Γαλλία στα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσε κατάφερε να σκοράρει μόνο στα δύο με αποτέλεσμα να χάσει με 4-2. Τα πέναλτι για την ομάδα του Ντεσάν εκτέλεσαν εύστοχα οι Εμπαπέ και Κόλο Μουανί, ενώ αστόχησαν οι Κομάν και Τσουαμενί.

Εντεκάδες:

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι / 4-4-2): Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο, Ντε Πολ, Φερνάντες, ΜακΆλιστερ, Ντι Μαρία, Μέσι, Άλβαρες.

Στον πάγκο: Ρούλι, Αρμάνι, Πετσέλα, Μοντιέλ, Μαρτίνεζ, Φόιθ, Ακούνια, Παρέδες, Ροντρίγκεζ, Παλάσιος, Γκόμεζ, Αλμάντα, Λαουτάρο, Ντιμπάλα, Κορρέα

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν / 4-3-3): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Γκριζμάν, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ, Ζιρού, Εμπαπέ.

Στον πάγκο: Μανταντά, Αρεόλα, Κονατέ, Παβάρντ, Ντισασί, Σαλίμπα, Γκεντουζί, Φοφανά, Βερετούτ, Κομάν, Καμβαβίγκα, Μουανί, Τουράμ

Σκόρερ: 23' πεν, 108 Μέσι, 36' Ντι Μαρία/ 80' πεν., 81' Εμπαπέ, 117' πεν.

Κίτρινες: Φερνάντες/Ραμπιότ