Πάρτι τίτλου για τη Μπάγερν με διαστημικό Λεβαντόφσκι

Διέσυρε με σκορ 6-0 τη Γκλάντμπαχ και σφράγισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος

Με ένα… πάρτι, που είχε καλεσμένη τη Γκλάντμπαχ γιόρτασε η Μπάγερν Μονάχου την ένατη διαδοχική σαλατιέρα και 30η στη Bundesliga. Συνολικά, οι Βαυαροί έχουν 31 πρωταθλήματα, καθώς μετρούν και την Verbandsliga το 1932! Οι Βαυαροί διέσυραν τη Μπορούσια με σκορ 6-0 και σφράγισαν τον τίτλο με αυτόν τον εντυπωσιακό τρόπο.

Η κατάκτηση του τίτλου είχε σφραγιστεί πριν τη σέντρα στην «Allianz Arena», μετά την ήττα της Λειψίας από τη Ντόρτμουντ. Κι από τη στιγμή που δεν υπήρχε αυτό το σχετικό άγχος, άπαντες επικεντρώθηκαν στο πως θα σκοράρει ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, προκειμένου να σπάσει το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ με τα 40 γκολ σε μια σεζόν.

Πριν το παιχνίδι, ο… αθεόφοβος Πολωνός είχε 36 γκολ και λίγο έλειψε να το ισοφαρίσει, αφού σημείωσε χατ-τρικ. Ο Λεβα-γκόλσκι έφτασε πλέον τα 39 και έχει μπροστά του δύο παιχνίδια με Φράιμπουργκ και Άουγκσμπουργκ, προκειμένου να γίνει ο απόλυτος άρχοντας του γερμανικού πρωταθλήματος. Πάντως, ένα ρεκόρ έκανε και στο αποψινό παιχνίδι, καθώς το πρώτο τέρμα που σημείωσε στο 2’ είναι το πιο γρήγορο που έχει πετύχει ποτέ στην καριέρα του στη Bundesliga από το 2010 μέχρι σήμερα. Με το δεύτερο που πέτυχε στο 34’, έφτασε τα 200(!) σε 217 συμμετοχές με τη φανέλα της Μπάγερν Μονάχου.

Από εκεί και πέρα, αυτά που αξίζουν να σημειωθούν είναι τα εξής: Οι 9 σερί τίτλοι για τη Μπάγερν αποτελούν ρεκόρ για τη Bundesliga και ισοφάριση του ρεκόρ της Γιουβέντους (2012-2020) στα 5 μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης. Επίσης, αυτός είναι ο 10ος τίτλος για τους Τόμας Μίλερ και Νταβίντ Αλάμπα, που επίσης αποτελεί ρεκόρ για το γερμανικό πρωτάθλημα. Ο Αυστριακός αποχωρεί στο τέλος της σεζόν, αλλά ο Γερμανός θα πάει του χρόνου για το 11ο!

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η ταξιαρχία του Χάνσι Φλικ ήταν απόλυτη κυρίαρχη από το πρώτο κιόλας λεπτό. Μόλις στο 2’ και στην πρώτη προσπάθεια, οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Λεβαντόφσκι, μετά από πάσα του Αλάμπα. Στο 23’ ήταν η σειρά του Μίλερ να σκοράρει μετά από ασίστ του Μουσιάλα, ενώ στο 34’ ο σούπερ «Λέβα» πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με απίθανο γυριστό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή, μετά από ασίστ του Κίμιχ. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Λεβαντόφσκι ήταν αυτός που έδωσε την πάσα και ο Κομάν με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν το ίδιο καταιγιστικοί και αποτελεσματικοί στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, δεν άφησαν παραπονεμένους τους φίλους τους. Στο 66’ ο Λεβαντόφσκι έφτασε στο χατ-τρικ από το σημείο του πέναλτι, που υποδείχθηκε μετά από χρήση του VAR. Εννιά λεπτά αργότερα, η Μπάγερν έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Νιανζού με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Εμπολό, ο οποίος έβγαινε σε τετ-α-τετ με τον Νόιερ. Βέβαια, αυτό δεν την πτόησε καθόλου, αφού στο 86’ ο Σανέ έβαλε και αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Αναλυτικά, η 32η αγωνιστική:

Παρασκευή, 7/5
Στουτγκάρδη-Άουγκσμπουργκ 2-1 (11' Φόρστερ, 74' Κάλαϊτζιτς-59' Νίεντερλεχνερ)

Σάββατο, 8/5
Ντόρτμουντ-Λειψία 3-2 (7' Ρόις, 51', 87' Σάντσο – 63' Κλόστερμαν, 77' Όλμο)
Χόφενχαϊμ-Σάλκε 4-2 (47' Κράμαριτς, 52' Ακπογκούμα, 60' Μπαουμγκάρτνερ, 64' Μπεμπού - 12' Ουτ, 42' Μουστάφι)
Βόλφσμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 3-0 (12', 63', 90' Μπρέκαλο)
Βέρντερ Βρέμης-Λεβερκούζεν 0-0
Μπάγερν Μονάχου-Γκλάντμπαχ 6-0 (2', 34', 66' πεν. Λεβαντόφσκι, 23' Μίλερ, 44' Κομάν, 86' Σανέ)