Πήρε την επική ματσάρα με τον Τζόκοβιτς ο Ναδάλ!

Μετά από έναν εκπληκτικό αγώνα που διήρκησε 4 ώρες και 12 λεπτά, ο Ισπανός επικράτησε 3-1 σετ

Είναι ο απόλυτος άρχοντας του Roland Garros και το απέδειξε ξανά! Ένας φοβερός και τρομερός Ράφα Ναδάλ επιβλήθηκε με 3-1 σετ (2-6, 6-4, 2-6, 6-7) του Νόβακ Τζόκοβιτς μετά από 4 ώρες και 12 λεπτά συναρπαστικού αγώνα, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού τουρνουά!

Ο Τζόκοβιτς το πάλεψε καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έδειξε ικανός να ισοφαρίσει σε 2-2, στέλνοντας τον αγώνα σε πέμπτο σετ, αλλά ο Ναδάλ βρήκε τις λύσεις στις κρίσιμες στιγμές και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, στη μάχη που δίνει για να κατακτήσει το 22ο τίτλο Grand Slam της πλούσιας καριέρας του!

Το ματς:

Αμφότεροι μπήκαν ορεξάτοι στο κορτ του «Philippe Chatrier», χαρίζοντάς μας εντυπωσιακές φάσεις από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ιδανική αρχή για τον Ναδάλ, ο οποίος προηγήθηκε 1-0, κάνοντας το break σε ένα γκέιμ που διήρκησε περισσότερα από 10 λεπτά, ενώ στη συνέχεια γλύτωσε από διπλό break point, διαμορφώνοντας το υπέρ του 3-1. Ο Ισπανός έπαιζε με μεγάλη αυτοπεποίθηση και έκανε ένα ακόμα break για το 4-1, ενώ πήρε το έβδομο γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο, κλείνοντας τελικά το σετ με το επιβλητικό 6-2!

Όπως άρχισε το πρώτο σετ, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο! Με γκέιμ το οποίο διήρκησε περισσότερα από δέκα λεπτά και με τον Ναδάλ να κάνει το μπρέικ, αυτή τη φορά μετά από επτά ισοπαλίες! Ο Ισπανός ήταν κυρίαρχος και εκμεταλλευόμενος τα αρκετά αβίαστα λάθη του Τζόκοβιτς, έκανε το 2-0, χωρίς να χάσει πόντο, και το 3-0 με το τέταρτο μπρέικ του στο ματς. Σε εκείνο το σημείο ο Τζόκοβιτς αντέδρασε, έκανε δύο μπρέικ και πήρε τέσσερα συνεχόμενα γκέιμ, περνώντας μπροστά με 4-3. Ο Ναδάλ έκοψε τη… φόρα του Σέρβου και ισοφάρισε σε 4-4, αλλά ο Τζόκοβιτς με ένα ακόμα μπρέικ έκανε το 6-4, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Ο Ναδάλ συνέχισε… φουριόζος και στο τρίτο σετ, το οποίο ξεκίνησε με break και love game, πριν υπερασπιστεί το σερβίς του και κάνει το 4-1, με το έκτο του break στο ματς. Το μόνο που κατάφερε ο Νόλε ήταν να μειώσει σε 5-2, πριν χάσει το τρίτο σετ, όπως και το πρώτο, με 6-2.
«Με την πλάτη» στον τοίχο ο Τζόκοβιτς, σέρβιρε ξανά πρώτος στο τέταρτο σετ και το έκανε το 1-0 για πρώτη φορά στον αγώνα, πριν κάνει το break για το 2-0 και υπερασπιστεί το σερβίς του χωρίς να χάσει ούτε πόντο, για το 3-0. Ωστόσο, ο Ναδάλ κατάφερε να επιστρέψει από το 4-1 και να κάνει το break για το 5-4, με το τέταρτο σετ να οδηγείται τελικά στο tie break. Εκεί, ο Ναδάλ έδειξε πιο ψύχραιμος και αφού βρέθηκε να προηγείται με 6-1, κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 7-4, κάνοντας το 3-1 στα σετ και πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού Roland Garros, εκεί όπου θα συναντήσει τον Αλεξάντερ Σβέρεφ.

Τα σετ: 2-6, 6-4, 2-6, 6-7