Πήρε το Super Cup η Ίντερ με buzzer-beater του Σάντσες στην παράταση! (vid)

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν έμεινε στο Μιλάνο

Με τον Αλέξις Σάντσες να σκοράρει στην εκπνοή της παράτασης, η Ίντερ επικράτησε 2-1 της Γιουβέντους στον τελικό του «Τζουζέπε Μεάτσα», κατακτώντας τον έκτο Super Cup της ιστορίας της.

Το ματς:

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για την Ίντερ, με τους «νερατζούρι» να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο κιόλας λεπτό, πιάνοντας… προ εκπλήξεως τη νωχελική Γιουβέντους.

Οι πρωταθλητές δεν χρειάστηκαν παρά μονάχα 59 δευτερόλεπτα για να απειλήσουν την εστία του Περίν, με την κεφαλιά του Τζέκο να φεύγει ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, η Ίντερ απείλησε και πάλι από… αέρος, με την κεφαλιά του Ντε Φράι να περνάει αργά και βασανιστικά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Γιούβε, ενώ στο 8’ το σουτ του Λαουτάρο από πλεονεκτική θέση βρήκε σε σώματα.

Από το εικοσάλεπτο και μετά, η Γιουβέντους κέρδισε μέτρα και «ξεμύτισε» από την περιοχή της. Πέντε λεπτά αργότερα μάλιστα και στην πρώτη ουσιαστικά κλασική στιγμή της στο ματς άνοιξε το σκορ με τον ΜακΚένι να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής για το 0-1!

Μια εξέλιξη που πάντως δεν επηρέασε την ψυχολογία των Μιλανέζων, οι οποίοι συνέχισαν να βρίσκουν ανοικτούς διαδρόμους προς την εστία του Περίν. Η πίεσή τους τελικώς απέφερε καρπούς στο 35’, όταν και ήρθε η ισοφάριση με πέναλτι του Λαουτάρο Μαρτίνεζ, έπειτα από πτώση στου Τζέκο σε μαρκάρισμα του Ντε Σίλιο.

Διαφορετικό σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς κάτι η κούραση, κάτι η σκοπιμότητα της αναμέτρησης και το τί διακυβευόταν, έριξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης. Οι «μπιανκονέρι» απείλησαν στο πρώτο πεντάλεπτο σε δύο περιπτώσεις με τον Μπερναντέσκι, ωστόσο αμφότερες οι επιθετικές ενέργειες του 27χρονου Ιταλού είχαν την ίδια κατάληξη πάνω από την εστία του Χαντάνοβιτς.

Στιγμές πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η Ίντερ «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, στην πρώτη της τελική στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, ο Ντάμφρις κινήθηκε έξυπνα στο δεύτερο δοκάρι, με την κεφαλιά του να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία ο Περίν να μπλοκάρει την μπάλα!

Οι «νερατζούρι» συνέχισαν να παίζουν σε υψηλές στροφές και να πιέζουν, με τους Λαουτάρο και Πέρισιτς να απειλούν στο 69' και το 72' αντίστοιχα, δοκιμάζοντας την ετοιμότητα του Ιταλού κίπερ της Γιούβε. Όσο περνούσε η ώρα, η σκοπιμότητα, αλλά και οι πολλές αλλαγές των δύο προπονητών έριξαν τον ρυθμό, με το παιχνίδι να οδηγείται στο έξτρα μισάωρο της παράτασης.

Στην παράταση, όπως θα περίμεναν οι περισσότεροι, δεν είδαμε πολλά πράγματα. Στο 96’ η κεφαλιά του Αλέξις Σάντσες μετά το κόρνερ του Τσαλχάνογλου πέρασε χιλιοστά έξω, ενώ η Γιουβέντους είχε υποψία καλής στιγμής στοο 102’ με το σουτ του Ντιμπάλα. Ολα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στα πέναλτι, όμως στο 121’ η άμυνα των Bianconeri έκανε λάθος, ο Νταρμιάν τσίμπησε ωραία και ο Αλέξις Σάντσες από κοντά πλάσαρε σωστά για το 2-1 και το απόλυτο party στο Meazza.