Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Μπαρτσελόνα!

Κατέκτησε και μαθηματικά το 27ο πρωτάθλημα της ιστορίας της

Ο Τσάβι και τα παιδιά του ολοκλήρωσαν την… αποστολή τους! Η Μπαρτσελόνα διέλυσε εκτός έδρας την Εσπανιόλ με 4-2, κατακτώντας πλέον και μαθηματικά το 27ο πρωτάθλημα της ιστορίας της!

Πέρασαν τέσσερα χρόνια από την τελευταία φορά που οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στην κορυφή της Ισπανίας, με την ομάδα του Τσάβι να παίρνει τον δεύτερο τίτλο της φέτος μετά το Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ από κοντά στο 11ο λεπτό, ενώ ο Μπαλντέ στο 20’ έγραψε το 2-0, με το πρώτο του γκολ με τα μπλαουγκράνα! Ο Λεβα-γκόλσκι ξαναχτύπησε πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40ο λεπτό κάνοντας το 3-0, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι, με τον Κουντέ να γράφει το 4-0 στο 53’. Η Εσπανιόλ δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα και έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις. Είχε κάποιες καλές στιγμές με τη μεγαλύτερη να έρχεται στο 70’, με τον Πουάδο, αλλά ο Τερ Στέγκεν έκανε μια σωτήρια επέμβαση και κράτησε την εστία του καθαρή. Ο ίδιος παίκτης τέσσερα λεπτά αργότερα πήρε την… εκδίκησή του και έκανε το 4-1 με πολύ ωραίο σουτ. Η Εσπανιόλ χτύπησε στις καθυστερήσεις με τον Χοσέλου να διαμορφώνει το τελικό 4-2!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, με την Μπαρτσελόνα να κατακτάει το 27ο πρωτάθλημα της, μετά από τέσσερα χρόνια! Από την άλλη, η Εσπανιόλ παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού και είναι ένα βήμα πριν τη La Liga 2.