Σοκ και δέος: Η Ισπανία διέλυσε με 7-1 τη Γεωργία μέσα στην Τιφλίδα

Η «φούρια ρόχα» πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε τρία ματς στα προκριματικά του Euro 2024

Η Ισπανία σκόρπισε… τρόμο! Η «φούρια ρόχα» έκανε πράματα και θάματα στον αγωνιστικό χώρο του «Ντινάμο Αρένα» και διέλυσε με το απίθανο 7-1 τη Γεωργία.

Κάπως έτσι, οι Ισπανοί έδειξαν πως η ήττα της περασμένης αγωνιστικής με τη Σκωτία ήταν απλώς μια κακή παρένθεση και επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο στις νίκες, φτάνοντας τους 6 βαθμούς σε 3 ματς στα προκριματικά του Euro 2024, ενώ οι απογοητευτικοί γηπεδούχοι έμειναν στους τέσσερις.

«Καυτός» ο Μοράτα με χατ-τρικ, αλλά όλα τα βλέμματα έπεσαν πάνω στον Γιαμάλ, ο οποίος έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της εθνικής Ισπανίας ανδρών που αγωνίζεται και σκοράρει (16 ετών και 57 ημερών).

Στα του ματς, ο Μοράτα στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Κβιρκβέλια επτά λεπτά αργότερα να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να κάνει το 2-0. Ο Ντάνι Όλμο στο 38’ έγραψε το 3-0, ενώ ο Μοράτα ξαναχτύπησε στο 40’ για το 4-0 του ημιχρόνου!

Ο Τσακβετάτζε στο 49ο λεπτό μείωσε σε 4-1 μετά από λάθος του Σιμόν, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, με τους Ισπανούς στην συνέχεια να το πιάνουν από εκεί που το άφησαν στο πρώτο μέρος.

Ο Μοράτα πέτυχε χατ-τρικ αφού στο 66’ έκανε το 5-1. Ο Γουίλιαμς στο 68ο λεπτό ξεχείλωσε το σκορ πετυχαίνοντας το έκτο τέρμα για την ομάδα του, ενώ ο Γιαμάλ στο 74’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 7-1 και έγραψε ιστορία!