Σούπα... το ντέρμπι!

Έβερτον και Λίβερπουλ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Επηρεασμένες από την αγωνιστική απραξία, Έβερτον και Λίβερπουλ κόλλησαν στο 0-0 στο ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ, με την ομάδα του Κλοπ να αναζητά ακόμα τις δύο νίκες για να εξασφαλίσει τον τίτλο.

Άλλη ομάδα εντελώς η Λίβερπουλ στο πρώτο παιχνίδι μετά την διακοπή της Premier League, ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Έβερτον στο ντέρμπο του Μερσεϊσάιντ σε ένα ματς που αποδείχθηκε... σούπα.

Οι δύο ομάδες δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό, έδειξαν ότι θέλουν δουλειά για να επανέλθουν, με τους «κόκκινους» να ψάχνουν ακόμα για τις δύο νίκες που θα σφραγίσουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε για την Έβερτον μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Ριτσάρλισον βρέθηκε απέναντι από τον Άλισον, αλλά ο Βραζιλιάνος πορτιέρε ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά η ομάδα του Κλοπ απέκτησε τον έλεγχο του ματς, κρατούσε περισσότερο μπάλα και με σετ παιχνίδι έψαχνε τον τρόπο για να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Πίκφορντ. Αυτό συνέβη επί της ουσίας για πρώτη φορά στο 34’ με τον Φιρμίνο, ο οποίος πάντως αν και βρέθηκε σε θέση βολής δεν πλάσαρε σωστά, σπαταλώντας την ευκαιρία να απειλήσει.

Πάντως, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και τις δύο ομάδες ξεκάθαρα να είναι επηρεασμένες από την αγωνιστική απραξία, γεγονός που επηρέασε και τον ρυθμό στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι «κόκκινοι» μπήκαν πιο δυνατά, με τον Κεϊτά στο 51’ να κάνει το σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Όσο και αν προσπαθούσαν, όσο και αν είχαν τον έλεγχο του ματς, ποτέ δεν κατάφεραν να ρίξουν στα σχοινιά τα «ζαχαρωτά».

Μάλιστα στο 80’ η ομάδα του Κλοπ γλίτωσε από του χάρου τα δόντια, αφού οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία να σκοράρουν. Αρχικά ο Κάλβερτ-Λιούιν είδε τον Άλισον να βγάζει ενστικτωδώς το μαγικό τακουνάκι του, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ντέιβις που πήρε το ριμπάουντ είδε το δοκάρι να του στερεί το γκολ.