Στα… αστέρια η Γκλάντμπαχ, «δεύτερη ευκαιρία» για την Βέρντερ!

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα

Με την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, με 2-0 επί της αδιάφορης Χέρτα Βερολίνου, η Γκλάντμπαχ έκανε το… καθήκον της, τερμάτισε τέταρτη και πήρε το… πολυπόθητο τελευταίο «εισιτήριο» για το Champions League της επόμενης χρονιάς.

Τα «πουλάρια» προηγήθηκαν αρκετά νωρίς, με τον Χόφμαν να πετυχαίνει στο 7’ το τρίτο του γκολ στα ισάριθμα τελευταία ματς ύστερα από ασίστ του Εμπολό, ενώ είχαν και δοκάρι με τον δεύτερο στο 32ο λεπτό. Για να έρθει τελικά ο ίδιος παίκτης και με κοντινή προβολή στο 78’, από ασίστ του Χέρμαν, να.. εξιλεωθεί, ενώ το γκολ του Ιμπίσεβιτς στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι για τους «πρωτευουσιάνους».

Σαρωτική ήταν η Βέρντερ Βρέμης στο… do or die παιχνίδι της απέναντι στην χωρίς κίνητρο Κολωνία, με το τελικό 6-1 να μην αφήνει πολλά περιθώρια αμφισβήτησης για την θέληση της να γλιτώσει τον πρώτο τους υποβιβασμό μετά από 40 χρόνια!

Αυτή ήταν η μόλις δεύτερη εντός έδρας φετινή νίκη των «πράσινων», στο 1900ο παιχνίδι τους στο γερμανικό πρωτάθλημα που συνιστά την κορυφαία επίδοση για ομάδα, οι οποίοι είχαν για κορυφαίους τους Οσάκο με δύο γκολ και Ρασίτσα, με ένα γκολ και δύο ασίστ.

Ήταν ωστόσο αρκετή για να τερματίσει η Βέρντερ στη 16η θέση και να διεκδικήσει την παραμονή της στη «μεγάλη» κατηγορία στα μπαράζ με την τρίτη της Zweiteliga…

Ο Βέρνερ έδωσε το τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της Λειψίας, στο Άουγκσμπουργκ ωστόσο κατάφερε να της χαρίσει τη νίκη με δύο προσωπικά τέρματα, αφήνοντας τους «ταύρους» τελικά στην τρίτη θέση της Bundesliga, ενώ ισοφάρισε το ρεκόρ του Γιούπ Χάινκες, πετυχαίνοντας 17 τέρματα εκτός έδρας!