Στο… μηδέν η Βέρντερ και τώρα «τρέχει»

Βέρντερ Βρέμης και Χάιντενχαϊμ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το πρώτο παιχνίδι μπαράζ μεταξύ Βέρντερ Βρέμης και Χάιντενχαϊμ για μια θέση στη Bundesliga της νέας σεζόν. Έτσι, όλα θα κριθούν στη ρεβάνς, που θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα (6/7) στην έδρα της δεύτερης.

Η Βέρντερ πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα, δεχόμενη ασφυκτική πίεση από τους παίκτες της Χάιντενχαϊμ. Μόλις στο 22’ η ομάδα της Βρέμης είχε το πρώτο σουτ στην αντίπαλη εστία με τον Μπαργκφρέντε, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στάθηκαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, «απάντησαν» με τον Μούλθοπ.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Βρέμης είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, η οποία άγγιζε το 70%, αλλά δεν μπορούσε να φανεί απειλητική. Η Χάϊντενχαϊμ αμυνόταν σωστά και έψαχνε τη μια ευκαιρία που θα της δινόταν για να σκοράρει. Πάντως, το έργο των 22 ποδοσφαιριστών δυσκόλευε λόγω της βροχόπτωσης.

Μόλις στο 84’ο Μπαρτέλ έκανε το πρώτο σουτ του αγώνα εντός στόχου, αλλά μπλόκαρε ο Μίλερ. Στις καθυστερήσεις, οι δύο ομάδες είχαν σπουδαίες ευκαιρίες να πετύχουν το γκολ με τους Μπιτενκούρ και Μπέρτμαν αντίστοιχα, αλλά το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.