Το σήκωσε στα πέναλτι μετά τον... ατελείωτο τελικό η πολυνίκης Λίβερπουλ!

Απίστευτο ματς με τέσσερα ακυρωθέντα γκολ και 21 πέναλτι!

Σε έναν τελικό όπου σημειώθηκαν τέσσερα γκολ σε 120 λεπτά αγώνα αλλά δεν μέτρησε ούτε ένα (0-0), ενώ μετά εκτελέστηκαν 22 πέναλτι, η Λίβερπουλ κατέκτησε το League Cup, νικώντας 11-10 την Τσέλσι στη ψυχοφθόρο διαδικασία!

Απίστευτο το ματς του κατάμεστου “Wembley”, με τον Κέπα Αριθαμπαλάγα να μπαίνει στο 120’ αλλά να μην αποκρούει ούτε ένα πέναλτι, χάνοντας τελικά το 22ο και τελευταίο, χαρίζοντας την ένατη κούπα στους “reds” - οι οποίοι ξεπέρασαν έτσι τη Μάντσεστερ Σίτι και αποτελούν τους πολυνίκεις του θεσμού.

Στον πάγκο έμεινε για όλη τη διάρκεια του τελικού ο Κώστας Τσιμίκας, ενώ σημειώνεται ότι οι Άγγλοι οπαδοί εξέφρασαν και τη συμπαράστασή τους στην Ουκρανία, με δεκάδες πλακάτ, εν μέσω της ρωσικής εισβολής.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 3-4-3 παρέταξε την ομάδα του Τόμας Τούχελ, που επέλεξε τον Μεντί στην εστία και τους Τσαλόμπα, Σίλβα και Ρούντιγκες τριάδα στην άμυνα. Δεξιά έπαιξε ο Αθπιλικουέτα και αριστερά ο Αλόνσο, με Καντέ και Κόβατσιτς στα χαφ. Στα άκρα της επίθεσης έπαιξαν οι Μάουντ και Πούλισιτς, με τον Χάβερτς μπροστά.

Ο δε Γιούργκεν Κλοπ, έμεινε πιστός στο 4-3-3, με τον Κέλεχερ αντί του Άλισον στο τέρμα και τους Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ και Ρόμπερτσον στα μετόπισθεν.

Χέντερσον και Φαμπίνιο βρέθηκαν στα χαφ μαζί με τον Κεϊτά, που αντικατέστησε τον Τιάγκο – ο οποίος τραυματίστηκε στην προθέρμανση! Η επιθετική τριάδα, απαρτίστηκε από τους Σαλάχ, Μανέ και Ντίας.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 6ο μόλις λεπτό, με τον Πούλισιτς να μην καταφέρνει να σκοράρει από κοντά τον Κέλεχερ, που έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Αμερικανού μετά τη φοβερή μπαλιά του Αθπιλικουέτα.

Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έβγαλε μία εξίσου εξαιρετική σέντρα στο 18’, την οποία σπατάλησε ο Μανέ με την εντελώς άστοχη κεφαλιά του.

Οι “reds” έφτασαν κοντά στο γκολ εις διπλούν στο 30’, όταν ο Μεντί απέκρουσε πρώτα το σουτ του Κεϊτά από το ύψος της περιοχής και εν συνεχεία την εξ επαφής προσπάθεια του Μανέ!

Ένα πλάγιο σουτ του Πούλισιτς στο 39’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Κέλεχερ, ενώ ο Αθπιλικουέτα σούταρε άουτ τρία λεπτά αργότερα. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Μάουντ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ωστόσο... κατόρθωσε να αστοχήσει από πολύ κοντά.

Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με –πολύ- καλή φάση για τους «μπλε». Ξανά ο Μάουντ, ξανά μόνος του, με την μπάλα να καταλήγει αυτή τη φορά στο αριστερό δοκάρι!

Η επόμενη καλή στιγμή άργησε αλλά ήταν... δυνατή. Ήταν στο 64’, όταν ο Σαλάχ βγήκε τετ α τετ με τον Μεντί αλλά ο Σίλβα έδιωξε την μπάλα προτού περάσει την γραμμή – αν και δεν είναι βέβαιο ότι θα κατέληγε στα δίχτυα ή στο δοκάρι (ή άουτ).

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάτιπ σκόραρε με κεφαλιά μετά από φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ και κεφαλιά-πάσα του Μανέ, με το γκολ να ακυρώνεται κατόπιν χρήσης VAR για οφσάιντ του Φαν Ντάικ, που θεωρήθηκε πως επηρέασε τη φάση.

Στο 75’, ο Ντίας μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από αριστερά, όμως ο Μεντί επενέβη στο σουτ του, ενώ μετά από ένα τρίλεπτο ο Χάβερτς είδε το γκολ του να ακυρώνεται για οφσάιντ.

Οι “reds” είχαν ακόμη δύο μεγάλες στιγμές, με τον Μεντί να λέει «όχι» σε Ντίας (85’) και Φαν Ντάικ (90+1’), με τον Κέλεχερ από τη μεριά του να σταματά τον Λουκάκου στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κάπως έτσι, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι Λονδρέζοι ήταν πιο κινητικοί, με τον Λουκάκου να σκοράρει στο 98’ αλλά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ και το γκολ να ακυρώνεται.

Ίδια τύχη είχε και το τέρμα του Χάβερτς στο 110’ (!), με την κούπα να κρίνεται εντέλει στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Ο Τούχελ έριξε στο ματς τον Κέπα αντί του καταπληκτικού Μεντί, όμως ο Ισπανός δεν κατάφερε να αποκρούσει ούτε ένα πέναλτι! Κάτι αντίστοιχο ίσχυσε και με τον Κέλεχερ, με το σκορ να φτάνει στο 11-10 υπέρ της ομάδας του Κλοπ, με τον Ιρλανδό να σκοράρει προτού αναλάβει την ίδια ευθύνη ο γκολκίπερ των Λονδρέζων. Ο Κέπα έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ, με το τρόπαιο να πηγαίνει στους "reds".

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Τσέλσι (Τ. Τούχελ): Μεντί (120’ Κέπα), Τσαλόμπα, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (57’ Τζέιμς), Καντέ, Κόβατσιτς (106’ Ζορζίνιο), Αλόνσο, Μάουντ (73’ Λουκάκου), Χάβερτς, Πούλισιτς (73’ Βέρνερ).

Στον πάγκο: Σαρ, Λόφτους-Τσικ, Σαούλ, Χάντσον-Οντόι.

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ (91’ Κονατέ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (79’ Έλιοτ), Φαμπίνιο, Κεϊτά (79’ Μίλνερ), Σαλάχ, Μανέ (79’ Ζότα), Ντίας (97’ Οριγκί).

Στον πάγκο: Άλισον, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Μιναμίνο, Τσιμίκας.