Λύγισε τη Λεβερκούζεν με τη γνωστή… συνταγή του Μουρίνιο η Ρόμα! (vid)

Οι «τζαλορόσι» κέρδισαν με 1-0 χάρη σε γκολ του Εντοάρντο Μπόβε

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Europa League έκανε το βράδυ της Πέμπτης (11/05) η Ρόμα, επικρατώντας 1-0 της Μπάγερ Λεβερκούζεν στο «Ολίμπικο», στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα ημιτελικά της διοργάνωσης!

Με την... γνωστή συνταγή αλά Ζοσέ Μουρίνιο, οι «τζαλορόσι», ήλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, κλείνοντας τα επιθετικά ατού των Γερμανών, φτάνοντας έτσι στη νίκη χάρη στο τέρμα του 20χρονου Ιταλού μέσου, Εντοάρντο Μπόβε στο 63ο λεπτό του αγώνα!

Πλέον, οι Ιταλοί, θα ταξιδέψουν την άλλη Πέμπτη (18/05) στην Γερμανία με... προίκα το υπέρ τους 1-0 με στόχο την παρουσία τους σε δεύτερο διαδοχικό ευρωπαϊκό τελικό, μετά και την περσινή κατάκτηση του Conference League!

Το ματς:

Μαγική ήταν η εικόνα στις εξέδρες του «Ολίμπικο», με τους φίλους της Ρόμα να δημιουργούν απίθανη ατμόσφαιρα, δίνοντας το δικό τους χρώμα στην αναμέτρηση. Παρ’ όλα αυτά, εκείνη που μπήκε δυνατά στο ματς ήταν η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία απείλησε μόλις στο πρώτο λεπτό με συρτό σουτ του Άντριχ να βγάζει ο Ρούι Πατρίτσιο.

Έξι λεπτά αργότερα, οι «ασπιρίνες», άγγιξαν το γκολ μόλις στο 7ο λεπτό, με το σουτ του Βιρτζ να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της Ρόμα.

Η απάντηση των «τζαλορόσι» ήρθε στο 19’, όταν ο Ρότζερ Ιμπάνεθ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρή περιοχής, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πελεγκρίνι, με τον τερματοφύλακα των Γερμανών, Χραντέτσκι, να διώχνει ενστικτωδώς με το δεξί χέρι σχεδόν πάνω στην γραμμή!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ιταλοί, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, ελέγχοντας το ματς και πηγαίνοντάς το σε χαμηλό ρυθμό, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάτι καλό μπροστά από την εστία της Μπάγερ.

Παρόμοιο το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να έχει «κλειδώσει» τα επιθετικά ατού των φιλοξενούμενων, ανεβάζοντας σταδιακά την πίεσή της στο αντίπαλο μισό του γηπέδου. Στο 48', ο Έιμπραχαμ απείλησε από το ύψος της περιοχής, ενώ, στο 51', η επικίνδυνη σέντρα σέντρα του Πελεγκρίνι βρήκε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Τελικώς, η Ρόμα εξαργύρωσε την υπεροχή της στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον 20χρονο, Εντοάρντο Μπόβε να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 μετά από ασταθής απόκρουση του Χράντετσκι σε σουτ του Έιμπραχαμ, βάζοντας... φωτιά στις εξέδρες του «Ολίμπικο»!

Η Ρόμα συνέχισε να ψάχνει και δεύτερο γκολ ώστε να κλειδώσει τη νίκη και να χτίσει ένα καλό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της άλλης εβδομάδας. Μπελότι και Μπόβε είχαν μια μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 67', με τον Έιμπραχαμ να απειλεί με αδύναμο σουτ τρία λεπτά αργότερα.

Προς το φινάλε, η Μπάγερ λίγο έλειψε να κάνει τη... ζημιά στη μοναδική της φάση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μετά από... τραγικό λάθος του Ρούι Πατρίτσιο, η μπάλα στρώθηκε στον Φριμπόνγκ, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι έβγαλε με αυτοθυσία πάνω στην γραμμή ο Κριστάντε.

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση