Η Αργεντινή στον τελικό με... ήρωες τους Μέσι και Άλβαρες (vid)

Με πρωταγωνιστές τους Μέσι και Άλβαρες η Αργεντινή προκρίθηκε στον τελικό του Μουντιάλ στο Κατάρ

Μυθικός Μέσι οδήγησε την Αργεντινή στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Ο «πούλγκα» άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης με τρομερή εκτέλεση πέναλτι, ο Άλβαρες πέτυχε άλλα δύο (με το ένα να αποτελεί προϊόν δημιουργίας του 35χρονου σούπερ σταρ) και η «αλμπισελέστε» πάτησε την Κροατία για το 3-0.

Έπιασε τον Ματέους στη λίστα με τις περισσότερες συμμετοχές (25) ο Μέσι και στον τελικό… σπάει το ρεκόρ, ενώ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Αργεντινής σε Μουντιάλ (με 11 γκολ) ξεπερνώντας τον Μπατιστούτα.
Ξέφρενο πάρτι από 40 και πλέον χιλιάδες οπαδούς της Αργεντινής στις κερκίδες, που βλέπουν τον Μέσι να τους τραβάει πιο κοντά στο όνειρο. Χειροκροτήθηκε ο Μόντριτς κατά την αλλαγή του στο τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο της καριέρας του, με την Κροατία να παίρνει συνολικά το χειροκρότημα για την υπέρβαση και την πορεία ως τα ημιτελικά, ενώ θα διεκδικήσει το Σάββατο την τρίτη θέση στον μικρό τελικό.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-4-2 κατέβασε την Αργεντινή ο Λιονέλ Σκαλόνι, αφήνοντας στον πάγκο τον ανέτοιμο Ντι Μαρία και επιλέγοντας βασικό τον Παρέδες. Στην εστία ήταν ο Ντίμπου Μαρτίνες, με τους Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο στην άμυνα. Καθαρό εξάρι ο Παρέδες, δίπλα του ο ΜακΆλιστερ και οι Έντσο Φερνάντες, Ντε Πολ στα πλάγια. Ο Μέσι είχε ελεύθερο ρόλο στο πλάι του Άλβαρες στην επίθεση.

Με 4-3-3 και συνταγή… Βραζιλίας παρέταξε την Κροατία ο Ζλάτκο Ντάλιτς. Ο Λιβάκοβιτς στο τέρμα και οι Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα στην τετράδα της άμυνας. Κλασική τριάδα στον άξονα οι Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς, Μόντριτς, με τους Πάσαλιτς, Πέρισιτς στα εξτρέμ και τον Κράμαριτς στην κορυφή της επίθεσης.

Η Αργεντινή στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού έδωσε χώρο και μπάλα στους Κροάτες, θέλοντας να τους «βγάλει» από το καβούκι τους. Από το 20λεπτο και μετά η «αλμπισελέστε» άρχιζε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, αλλά χωρίς την μεγάλη φάση, ωστόσο… γυρόφερνε αρκετές φορές την μπάλα επικίνδυνα γύρω από την περιοχή του Λιβάκοβιτς.

Στο 31ο η Κροατία είχε μια καλή στιγμή, όταν ο Πέρισιτς από κοντά έκανε την σέντρα σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε πάνω από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα η Αργεντινή κέρδισε πέναλτι, αφού ο Άλβαρες έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, πλάσαρε αδύναμα τον Λιβάκοβιτς ο οποίος δεν πρόλαβε να... φρενάρει και ανέτρεψε τον φορ της Αργεντινής! Στο 34’ ο Λιονέλ Μέσι με φοβερή εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Μάλιστα, έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Αργεντινής σε Παγκόσμιο Κύπελλο φτάνοντας τα 11 γκολ και ξεπέρασε τον Μπατιστούτα!

Μετά το γκολ οι Κροατές έδειχναν να πέφτουν ψυχολογικά και να τα έχουν… χαμένα στον αγωνιστικό χώρο, με την ομάδα του Σκαλόνι να κρατάει μπάλα και να προσπαθεί να βρει την ευκαιρία που θα της έδινε προβάδισμα δύο τερμάτων. Έτσι και έγινε στο 39’ όταν ο Μέσι τσίμπησε προ του Μπρόζοβιτς, ο Άλβαρες έκανε κούρσα 60 μέτρων, πήρε τρεις κόντρες και σκόραρε με κοντινό πλασέ για το 2-0 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς από 40 και πλέον χιλιάδες οπαδούς που βρέθηκαν στο «Lusail».
Ο ΜακΆλιστερ στο 42ο λεπτό λίγο έλειψε να βρει και τρίτο τέρμα για την Αργεντινή όταν πήρε την κοντινή κεφαλιά, αλλά ο Λιβάκοβιτς έκανε μια φοβερή επέμβαση και έδιωξε. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Αργεντινή να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δυο τερμάτων και την Κροατία να καλείται να δείξει αντίδραση στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Η «αλμπισελέστε» μπήκε με το ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 στο 58’. Μετά από τρομερό ένα-δυο του Μέσι με τον Έντσο, ο πρώτος έκανε το τελείωμα από δύσκολη γωνία αλλά ο Λιβάκοβιτς είχε καλή θέση και έδιωξε. Στο 62’ η Κροατία είχε την ευκαιρία να μειώσει, όταν οι παίκτες του Ντάλιτς βρέθηκαν στα καρέ της Αργεντινής, αλλά ο Ντίμπου έδιωξε πριν κάποιος αντίπαλος εκτελέσει εξ επαφής!

Η ομάδα του Σκαλόνι δεν σταμάτησε εκεί και στο 69ο λεπτό έκανε το 3-0, όταν ο Μέσι έκανε μια απίθανη ατομική ενέργεια, με τον Γκβάρντιολ να μην μπορεί να τον κόψει ούτε με φάουλ, έσπασε στον Άλβαρες και εκείνος με κοντινό πλασέ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στην συνέχεια έκανε την είσοδο του και ο Πάουλο Ντιμπάλα ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί ξανά στο Μουντιάλ του Κατάρ, ενώ ο σπουδαίος Μόντριτς καταχειροκροτήθηκε όταν βγήκε αλλαγή, με τον κόσμο να τον αποθεώνει στον τελευταίο χορό του! Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, η Κροατία δεν μπορούσε να αντιδράσει και πολύ, με την Αργεντινή να φεύγει για τον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Γαλλία-Μαρόκο.

MVP: Ο Λιονέλ Μέσι για ακόμη μια φορά… τράβηξε την Αργεντινή από το χέρι και την οδήγησε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Σκόραρε το ένα γκολ και μοίρασε μια ασίστ στο γκολ του Άλβαρες, όντας ένα συνεχόμενος… πονοκέφαλος για την άμυνα της Κροατίας! Στην πλάτη του έχει πάρει την «αλμπισελέστε» και την οδηγεί στο όνειρο!

Η σφυρίχτρα: Ο Ορσάτο δεν σφύριζε αρκετά και άφηνε το ματς να εξελιχθεί, ενώ δεν έβγαλε πολλές κάρτες συνολικά. Σωστά έδωσε το πέναλτι στην Αργεντινή και γενικότερα δεν είχε κάποια δύσκολη φάση να αντιμετωπίσει.

Sport-fm.gr

Το 24sports για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί προσφέροντας σας μια μοναδική εμπειρία για όλο το παγκόσμιο κύπελλο. Πιο κάτω θα βρείτε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης, ενώ πατώντας δίπλα απ’ το ζευγάρι που επιθυμείτε θα βρείτε όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα (ώρα και ημέρα διεξαγωγής, στάδιο, προϊστορία, φόρμα ομάδων, ενδεκάδες, ζωντανή ενημέρωση και στατιστικά).