Τούμπαρε την Μπράιτον και περιμένει το ντέρμπι η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Μπράιτον

Έβγαλε χαρακτήρα και συνεχίζει τη διεκδίκηση του τίτλου η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν κλοπ λύγισε 2-1 με ανατροπή την αξιόμαχη Μπράιτον και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

Πλέον, οι κόκκινοι θα περιμένουν το αποτέλεσμα του ντέρμπι στο Έτιχαντ ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ για να γνωρίζουν σε ποια θέση θα τους βρει το πέρας της 30ής αγωνιστικής.

Δυνατά μπήκε η Μπράιτον στο ματς, με τον Γούελμπεκ μόλις στο 2ο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Κάτι το οποίο δεν επηρέασε ιδιαίτερα τη Λίβερπουλ, αφού ο Ντίαζ στο 27’ έγραψε το 1-1. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε τον έλεγχο και δημιουργούσε κάποιες καλές ευκαιρίες, τις οποίες ωστόσο δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έπαιζαν κυρίως στις αντεπιθέσεις και δεν φάνηκαν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Η Λίβερπουλ μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σαλάχ στο 65ο λεπτό να γράφει το 2-1! Στο 71’ ο Ντίαζ πέτυχε ακόμη ένα τέρμα για το 3-1 και δεύτερο προσωπικό του, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στη συνέχεια οι δυο προπονητές έκαναν κάποιες αλλαγές, με τον ρυθμό να πέφτει, αλλά οι reds συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο.

Το 2-1 υπέρ της Λίβερπουλ παρέμεινε μέχρι το φινάλε και η ομάδα του Κλοπ βρίσκεται στην κορυφή και περιμένει το αποτέλεσμα του Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ. Από την άλλη, η Μπράιτον βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση