Με Κριστιάνο οδηγό!

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 4-2

Σ’ ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, η Ρεάλ χρειάστηκε την ημίωρη παράταση για να «κάμψει» την αντίσταση της Μπάγερν με σκορ 4-2. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με χατ τρικ και ο Ασένσιο τα γκολ των Μαδριλένων. Ο Λεβαντόφσκι με πέναλτι και ο Σέρχιο Ράμος με αυτογκόλ τα γκολ των Βαυαρών. Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι Γερμανοί, λόγω αποβολής του Βιντάλ στο 84’. Για 7η συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά η Ρεάλ.

Με γρήγορο ρυθμό άρχισε το ματς στη Μαδρίτη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά, επιδιώκοντας το γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε γερά στο κόλπο της πρόκρισης. Στο 9’ ήταν ο Ρόμπεν που με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση και αφού προηγουμένως ο Μαρσέλο έβαλε την κόντρα στη προβολή του Τιάγκο από σέντρα του Ριμπερί. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βιντάλ είχε ένα πολύ καλό σουτ άουτ.  Η Μπάγερν συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι, ενώ από την άλλη η Ρεάλ προσπαθούσε να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ. Μέσα σε δύο λεπτά, η Ρεάλ έχασε ισάριθμες ευκαιρίες με Μπενζεμά και Καρβαχάλ να αποτυγχάνουν να νικήσουν τον Νόιερ. Στο 28’ ήταν η  σέντρα του Καρβαχάλ ο Νόιερ έχασε την μπάλα, ο Ράμος έκανε το σουτ και ο Μπόατενγκ έδιωξε προ της γραμμής σε μια σημαντική ευκαιρία για τους Μαδριλένους. Το κρεσέντο ευκαιριών για την Ρεάλ συνεχίστηκε στο 34’, όταν ο Κρόος με πολύ καλό σουτ είδε την μπάλα να πηγαίνει ψηλά άουτ και στο 36’, ο Ρονάλντο σούταρε πάνω στον Νόιερ από πλάγια. Στο 38’ ο Χούμελς έκανε την προβολή στο σουτ του Κρόος και στο 43΄ο Ρονάλντο συνέχισαν τον μονόλογο χαμένων ευκαιριών για την ομάδα του Ζιντάν πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ένα ημίχρονο με φρενήρη ρυθμό, ευκαιρίες αλλά χωρίς γκολ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Μπάγερν να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον Ρόμπεν στο 52’. Ένα λεπτό αργότερα, οι Βαυαροί κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ρόμπεν από τον Κασεμίρο. Ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Νάβας για το 0-1. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βιντάλ απώλεσε μια τεράστια ευκαιρία απέναντι από τον Νάβας για το 0-2. Η Μπάγερν συνέχισε να πιέζει, ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση. Στο 76’, ο Ρονάλντο ισοφάρισε με κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ράμος με αυτογκόλ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους Βαυαρούς. Στο 84’, ο Βιντάλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ασένσιο, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Παρά την πίεση της Ρεάλ στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

Η ημίωρη παράταση ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό, παρά την κούραση των δύο ομάδων. Στο 97’, ο Ρονάλντο είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε  ο Νόιερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νόιερ απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Ασένσιο σε κόρνερ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Ρονάλντο ισοφάρισε με σουτ. Ο Πορτογάλος, όμως, ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης άρχισε με γκολ και πάλι για την Ρεάλ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε το τρίτο προσωπικό του γκολ στο 109’ από ασίστ του Μαρσέλο. Στο 112΄, ο Ασένσιο σκόραρε μετά από ωραία προσωπική ενέργεια για το 4-2. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Ρεάλ πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Ρεάλ: Νάβας, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Ράμος, Νάτσο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος (115' Κοβάσιτς), Ίσκο (71' Βάθκεθ), Μπενζεμά (64' Ασένσιο), Ρονάλντο

Μπάγερν: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Αλόνσο (76' Μίλερ), Βιντάλ, Ρόμπεν, Τιάγκο, Ριμπερί (71' Ντάγκλας Κόστα), Λεβαντόφσκι (87' Κίμιχ)