Γονάτισε στο τέλος τον Άγιαξ η Λίβερπουλ ελέω Μάτιπ και…Τσιμίκα

Η Λίβερπουλ βρέθηκε μια ανάσα από νέο στραβοπάτημα, αλλά χαμογέλασε στο 89

Τσιμίκας κερνάει, Μάτιπ πίνει και η Λίβερπουλ χαμογελάει ξανά!

Οι «reds» επικράτησαν 2-1 του Άγιαξ στο «Άνφιλντ» λυγίζοντας τον «Αίαντα» στο 89ο λεπτο και έκαναν σεφτέ για φέτος στο Champions League, καθώς είχαν γνωρίσει τη συντριβή με 4-1 από τη Νάπολι στην πρεμιέρα. Ο Μάτιπ πέτυχε το νικητήριο γκολ με κεφαλιά από κόρνερ του Τσιμίκα από τα αριστερά.

Η ομάδα του Κλοπ, η οποία δεν είναι στα καλύτερά της στο ξεκίνημα της σεζόν βρέθηκε μια ανάσα από νέο στραβοπάτημα, με τους Ολλανδούς να της βάζουν πολύ δύσκολα, αλλά μια στημένη φάση της χάρισε τη νίκη.

Η Λίβερπουλ δεν άργησε πολύ να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα. Έπειτα από γέμισμα του Άλισον, ο Ντίας πήρε την κεφαλιά και βρήκε τον Ζότα, ο οποίος σκέφτηκε κατευθείαν την πάσα στον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να πλασάρει ωραία για το 1-0 στο 17’. Αυτό το γκολ όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό για να δώσει το «τρίποντο» στους γηπεδούχους. Η απάντηση δόθηκε δέκα λεπτά μετά, με τον Μπερχάους να στρώνει στον Κουντούς, που νίκησε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα με σουτ-φωτοβολίδα με το αριστερό.

Παρότι, είχε μπόλικο χώρο μπροστά της η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γεγονός και ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Μάτιπ, ο οποίος κυριάρχησε στον αέρα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα, καταφέρνοντας να νικήσεικαι τον Πάσφερ.