Μπενφίκα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: Αγκαλιάζει την πρόκριση!

3 στα 3 για την ομάδα του Μουρίνιο στο Τσάμπιονς Λιγκ

Πολύ σημαντική νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Πορτογαλία επί της Μπενφίκα με 0-1. Το γκολ ο Ράσφορντ στο 65’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην οποία έκανε τραγικό λάθος ο τερματοφύλακας Σβίλαρ. 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια για την ομάδα του Μουρίνιο, χωρίς βαθμό στον όμιλο οι Πορτογάλοι.

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι στην Πορτογαλία. Στο 15’, η Μπενφίκα έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού. Ο Γκριμάλντο έκανε το γύρισμα στην περιοχή από αριστερά και ο Σάλβιο έκανε το δυνατό σουτ, που πέρασε άουτ. Η Γιουνάιτεντ απείλησε για πρώτη φορά στο 32’. Ο Μπλιντ έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Ράσφορντ έκανε την κεφαλιά που πέρασε άουτ. Στο 36’, ο Μάτιτς είχε ένα πολύ καλό σουτ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σβίλαρ, ενώ στο 41’, ο Μχιταριάν είχε ένα πολύ καλό σουτ που έφυγε άουτ στην αντεπίθεση των Άγγλων. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία χωρίς γκολ.

Η επανάληψη άρχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 50’, ο Μάρκους Ράσφορντ είχε ένα πολύ καλό σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Σβίλαρ. Στο 58’, ο Νεμάνια Μάτιτς είχε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής λίγο άουτ. Στο 65’, όμως η Γιουνάιτεντ σκόραρε για το 0-1 με κάπως ανορθόδοξο τρόπο. Ο Μάρκους Ράσφορντ εκτέλεσε το φάουλ από πολύ μακριά, ο Σβίλαρ απέκρουσε την μπάλα, η οποία πέρασε καθαρά την γραμμή τέρματος. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 79’, ο Μαρσιάλ  μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ που απέκρουσε ο Σβίλαρ σε κόρνερ. Στο 83’, η Μπενφίκα είχε ευκαιρία με τον αμυντικό Ντίας που έκανε την προβολή άουτ μετά από το κόρνερ του Τσέρβι. Η Μπενφίκα έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στις καθυστερήσεις του αγώνα λόγω αποβολής του Λουιζάο με δεύτερη κίτρινη.

Πολύ σημαντική νίκη για την αγγλική ομάδα, ενώ η Μπενφίκα απομακρύνθηκε πολύ από την υπόθεση-πρόκριση.

Μπενφίκα: Σβίλαρ, Ντάγκλας, Λουισάο, Ντίας, Γκριμάλντο, Φέισα, Φιλίπε Αουγκούστο, Πίτσι (59' Ζίβκοβιτς), Σάλβιο (83' Τσέρβι), Γκονσάλβες (69' Ζόνας), Χιμένεθ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Μπλιντ, Ερέρα, Μάτιτς, Μάτα (83' Λίνγκαρντ), Μκιταριάν (90 +1' Μακτομινέι), Ράσφορντ (76' Μαρσιάλ), Λουκάκου