Ο Χόλαντ… τραβάει τη Σίτι προς το όνειρο του Champions League! (vid)

Ο Νορβηγός σκόραρε ξανά και η Σίτι κλείδωσε την πρόκριση στο Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν (1-1)

Τελείωσε τη δουλειά η Μάντσεστερ Σίτι και τώρα… Ρεάλ! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα βρήκε το γκολ που ήθελε με τον Χάαλαντ, ο οποίος νωρίτερα είχε χάσει και πέναλτι, τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση και το τελικό 1-1 την έστειλε στα ημιτελικά, έχοντας για προίκα το 3-0 του πρώτου ματς.

Με συνολικό σκορ 4-1 στους «4» οι «σίτιζενς», οι οποίοι δείχνουν σε τρομερή κατάσταση και έχουν τον ασταμάτητο Χάαλαντ να τους τραβάει από το χέρι προς το όνειρο της κατάκτησης του Champions League.

Υπάρχει, βέβαια, το… προτελευταίο εμπόδιο προς το όνειρο αφού υπάρχει η «τιτανομαχία» με τους Μαδριλένους!

Καλύτερη ήταν η Μπάγερν στο πρώτο ημίχρονο, με τη Μάντσεστερ Σίτι να δείχνει πως ήθελε να διαχειριστεί απλώς το σκορ του πρώτου αγώνα (3-0). Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Βαυαρούς ήρθε στο 17ο λεπτό, όταν ο Μουσιάλα έκανε μια τρομερή κάθετη και έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Σανέ, αλλά εκείνος πλάσαρε άουτ. Οι Βαυαροί πίεζαν ασφυκτικά αλλά δεν έβρισκαν το γρήγορο γκολ που θα τους αύξανε τις πιθανότητες.

Στο 35’ η Σίτι κέρδισε πέναλτι αφού ο Γκιντογκάν έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στον αγκώνα του Ουπαμεκανό, ο οποίος νωρίτερα είχε αντικρίσει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή αλλά το VAR τον είχε σώσει καθώς υπήρχε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, με τον Γάλλο στόπερ να συνεχίζει τις κακές εμφανίσεις στα δυο ματς με αντίπαλο την ομάδα του Γκουαρδιόλα. Δυο λεπτά αργότερα, λοιπόν, ο Χάαλαντ από την άσπρη βούλα έστειλε την μπάλα άουτ χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Η Μπάγερν στην συνέχεια είχε τον έλεγχο του αγώνα, σπαταλώντας μια ακόμη τεράστια ευκαιρία στο 45+1’. Ο Μουσιάλα έκανε το γύρισμα με τον Έντερσον να είναι… εξουδετερωμένος, πρώτα ο Τσούπο-Μοτίνγκ και μετά ο Σανέ δεν βρίσκουν εστία αφού η μπάλα σταματά στα σώματα των παικτών της Σίτι.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τόμας Τούχελ, προσπαθώντας να βρει το γκολ. Στο 57’ η Μπάγερν είχε μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κομάν έκανε την σέντρα σουτ, με τον Έντερσον να βγάζει δύσκολα. Τότε, η Σίτι βγήκε στην αντεπίθεση, ο Χάαλαντ έσπασε στον Ντε Μπρόινε ο οποίος τον έβγαλε στην κόντρα, με τον Νορβηγό να αδειάζει τον Ουπαμεκανό που γλίστρησε κιόλας, ενώ στη συνέχεια πλάσαρε ιδανικά τον Ζόμερ για το 1-0 στο 57ο λεπτό, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση για τους «πολίτες».

Η Μπάγερν δεν σταμάτησε στιγμή να προσπαθεί παρόλο που το έργο της αφού έψαχνε ένα θαύμα ή… να φύγει η Σίτι από το γήπεδο. Ο Τούχελ έκανε αλλαγές, με τον Τελ που μπήκε στο 71’ να σκοράρει τέσσερα λεπτά αργότερα, ωστόσο ο Κομάν ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε. Στο 82’ οι Βαυαροί κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Ακάντζι, με τον Κίμιχ στο 83’ να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 1-1!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι με τη Μάντσεστερ Σίτι να φεύγει για τα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής, όπου θα την περιμένει η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπάγερν αποχαιρετάει εδώ το Champions League!

MVP: Ο Χάαλαντ ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα, έκανε αυτό που έπρεπε σε όλο το ματς και ήταν επικίνδυνος απειλώντας συνεχώς την αντίπαλη εστία και άνοιξε κιόλας το σκορ στο 57ο λεπτό.