Τι φινάλε ήταν αυτό, λύγισε στο… 101’ την Πόρτο η Ατλέτικο!

Θρίλερ με… happy end για τους «ροχιμπλάνκος» (2-1)

Απίθανο φινάλε στο Ατλέτικο-Πόρτο με λύτρωση στο… 101’ για τους «ροχιμπλάνκος». Με γκολ του Γκριζμάν στην εκπνοή, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, επικράτησε 2-1 των «δράκων» και ξεκίνησε με το δεξί στο φετινό Champions League. Η Μπριζ λύγισε 1-0 τη Λεβερκούζεν με τέρμα του Σιλά.

Όλα τα λεφτά και όλο το ζουμί ήταν οι καθυστερήσεις του αγώνα, ενώ με δέκα παίκτες αγωνίστηκαν από το 82’ οι πρωταθλητές Πορτογαλίας, αφού αποβλήθηκε ο Ταρεμί με δεύτερη κίτρινη, κάνοντας θέατρο. Αρχικά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ερμόσο να ντύνεται (προς στιγμήν) ήρωας με τη βοήθεια της τύχης, αφού νίκησε τον Ντιόγκο Κόστα, με την μπάλα να κοντράρει στον Ζοάο Μάριο και να παίρνει καμπύλη.

Από ωραίος, ο Ισπανός μπακ λίγο έλειψε να αποβεί μοιραίος λίγο μετά. Το χέρι που έκανε είχε ως αποτέλεσμα να δοθεί (ορθώς) πέναλτι και ο Ουρίμπε, παρότι δεν έκανε καλή εκτέλεση, νίκησε τον Όμπλακ για το 1-1 στο 90’+6’. Ο τελευταίος λόγος άνηκε στην Ατλέτικο και για την ακρίβεια στον Γκριζμάν. Ο Γάλλος άσος σκόραρε από κοντά με κεφαλιά και πέτυχε ένα «χρυσό» γκολ, παρότι δεν φάνηκε και τόσο από τον… μπλαζέ πανηγυρισμό του. Πάντως, ο Σιμεόνε το χάρηκε με την ψυχή του, όπως φάνηκε από το «ντου» που έκανε.

Συνεπώς, ό,τι δεν είδαμε σε ολόκληρο το 90λεπτο, όπου ξεχώρισε το ακυρωθέν τέρμα του Κόκε για offside στο 51ο λεπτό, αλλά και η «βουτιά» του Ταρεμί στο 82ο, ζητώντας πέναλτι, που δεν θα μπορούσε να δοθεί με VAR σε τέτοιο επίπεδο. Μάλιστα, το ματς, το οποίο πήγαινε… καρφί για ισοπαλία, ήταν καρμπόν με το αντίστοιχο της περασμένης σεζόν. Και πάλι είχε γίνει στην πρεμιέρα των ομίλων και είχε λήξει 0-0.