Αδίκησε τον εαυτό του και αποκλείστηκε από την Ντιναμό Κιέβου ο Άρης!

Ο Άρης δέχθηκε την ανατροπή από την Ντινάμο Κιέβου

Σκόραρε προς τα τέλη του πρώτου μέρους, δέχθηκε ένα στις καθυστερήσεις αυτού και ένα στο 85' και παρά το γεγονός πως έχασε μεγάλες στιγμές στο 94' και το 115', αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Ντιναμό Κιέβου ο Άρης (2-1 κ.δ, 6-5, πέν.).

Το σύνολο του Τόλη Τερζή πατούσε πάρα πολύ καλά από το 25΄και μετά, πέτυχε ένα όμορφο τέρμα με τον Τζούρασεκ μετά από ωραία συνεργασία, αλλά δύο αμυντικές αδράνειες ήταν αρκετές για να τις εκμεταλλευτούν οι Βολόσιν (45'+1') και Καραβάεφ, με τον Φαμπιάνο να έχει δύο πολύ καλές στιγμές και τον Ουντομπάτζο να είναι ο μοιραίος στη διαδικασία των πέναλτι.

Με 10 παίκτες έμειναν με την αρχή του δευτέρου μέρους της παράτασης οι «κίτρινοι», με τον Πάβισιτς να κάνει ένα δυνατό φάουλ και να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πολύ καλή η παρουσία του Κάρλσον, που είχε ως άξιο αντικαταστάτη τον Πάλμα (όσο άντεξε), με τους Θεσσαλονικείς να αδικούν ξεκάθαρα τον εαυτό τους και να χάνουν την πρόκριση μέσα από τα χέρια τους στη... ρώσικη ρουλέτα.

Στο μυαλό των κόουτς:

Με 4-4-1-1 και με τρεις αλλαγές σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι κατέβασε την Ντιναμό Κιέβου ο Μιρτσέα Λουτσέσκου. Ο Μπούστσαν στο τέρμα, οι Τίμτσουκ, Ντιάντσουκ, Σιρότα, Ντούμπιντσακ στην άμυνα, οι Σίντουρτσουκ, Σαπαρένκο, Γιαρμολένκο, Βολόσιν στον άξονα και ο Μπουγιάλσκι πίσω από τον προωθημένο Βάνατ.

Με 4-3-3 παρέταξε τον Άρη ο Απόστολος Τερζής, με τον Χουτεσιώτη να παίρνει τη θέση του τραυματία Κουέστα, τους Μοντόγια, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Φεράρι στην άμυνα, τους Ζουλς, Τζούρασεκ, Νταρίντα στον άξονα και τους Κάρλσον, Μορόν, Πάλμα στην επίθεση.

Ο Άρης δεν άφησε την Ντινάμο να κάνει το παιχνίδι της στο ξεκίνημα, με το μακρινό σουτ στο 7’ να περνά απελπιστικά άουτ. Η πρώτη τελική των «κιτρίνων» ήρθε στο 25’. Ο Κάρλσον απέφυγε δύο αντιπάλους του, συγκλίνοντας προς τον άξονα και έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, το μακρινό σουτ του Μορόν δεν ανησύχησε τον Μπούστσαν που μπλόκαρε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το σουτ του Φαμπιάνο από τα 40 μέτρα δεν βρήκε στόχο, όπως και η εκτέλεση φάουλ του Πάλμα στο 32’.

Στο 39’, ο Άρης άνοιξε το σκορ. Ο Κάρλσον ταλαιπώρησε για πολλοστή φορά την άμυνα της Ντιναμό από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα για τον Πάλμα, εκείνος βρήκε τον Τζούρασεκ, που πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1!

Στο 45’, ο Μορόν μοίρασε στον Πάλμα στα αριστερά, εκείνος πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και σούταρε με το αριστερό, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, η Ντινάμο έκανε έφερε το ματς στα ίσα. Ο Σίντορτσουκ έκανε το βαθύ γέμισμα για τον Βολόσιν και εκείνος με μία πανέμορφη ψιλοκρεμαστή κεφαλιά (αφού «τρύπησε» ανάμεσα στους αμυντικούς), νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 1-1! Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους άνηκε στον Άρη. Στο 53’, ο Κάρλσον έκανε ωραία ενέργεια και έδωσε καθυστερημένα στον Μορόν, ο οποίος δεν σούταρε όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει τον Μπούστσαν. Τρία λεπτά αργότερα, ο Φεράρι έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και μπήκε στην περιοχή, κάνοντας ένα πολύ επικίνδυνο γύρισμα, με τον Κάρλσον να μην μπορεί να πλασάρει σε κενή εστία.

Ο Σίντορτσουκ απείλησε στο 59’ και στο 64’ με μακρινά σουτ, χωρίς να ανησυχήσουν τον Χουτεσιώτη. Στο 77’ οι Ουκρανοί είχαν καλή στιγμή για να σκοράρουν. Μετά από λάθος του Ρουπ εκτός περιοχής, ο Γιαρμολένκο έκλεψε και σούταρε με το δεξί, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπουγιάλσκι έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 85ο λεπτό, όμως, η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου βρήκε τον τρόπο να διπλασιάσει τα τέρματά της. Μετά από βαθύ γέμισμα, ο Καραβάεφ έκανε εξαιρετική κίνηση (με τον Φεράρι να μην βρίσκεται στη θέση του) και με φανταστικό πλασέ εν κινήσει, νίκησε τον Χουτεσιώτη από πλάγια θέση για το 2-1!

Στο 90’+4’, ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ματαρίτα, ο Μπούστσαν έκανε άστοχη έξοδο, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα από κοντά.

Στο 95’, ο Άρης είχε καλή στιγμή, όταν ο Ρουπ βρήκε στην περιοχή τον Χριστοδουλόπουλο, εκείνος έφερε την μπάλα σε πλάγια θέση και πλάσαρε άουτ. Στο 106’, και με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους της παράτασης, οι «κίτρινοι» έμειναν με 10 παίκτες. Ο Πάβισιτς έκανε δυνατό φάουλ στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον διαιτητή να του δείχνει να τον αποβάλει με δεύτερη κίτρινη!

Στο 115’, το σύνολο του Τερζή έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ματαρίτα, και πάλι ο Φαμπιάνο κυριάρχησε στον αέρα και έκανε την κεφαλιά από κοντά, σημαδεύοντας πάνω στον Μπούστσαν που απομάκρυνε. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ο Μενέντες έχασε το δεύτερο πέναλτι για τον Άρη, ο Χουτεσιώτης, όμως, απάντησε, αποκρούοντας τέταρτο της Ντιναμό, με το παιχνίδι να πηγαίνει στον... ξαφνικό θάνατο. Εκεί, αφού Ντίαμτσουκ και Σαμόρα έκαναν το 5-5, ο Ντούμπιντσακ έκανε το 6-5, με τον Οντουμπάτζο να αστοχεί απελπιστικά και τους Ουκρανούς να παίρνουν την πρόκριση για τα playoffs του Conference League.

MVP: Ο Μπούτσαν είναι ξεκάθαρα ο MVP της αναμέτρησης, ο οποίος με τις καθοριστικές του επεμβάσεις, έδωσε -ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του. Από πλευράς Άρη, πολύ καλό παιχνίδι από τον Κάρλσον, αλλά και τον Φαμπιάνο.