ΑΕΚ-Σέλτικ 2-1: «Πέταξε» για τα αστέρια ο Δικέφαλος

Κλείδωσε τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ και πάει για τα αστέρια η «Ένωση»

Με μια παλληκαρήσια εμφάνιση η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 τη Σέλτικ στο ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με το 1-1 της Σκωτίας πήρε την πρόκριση στα πλέιφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα γκολ για την «Ένωση» πέτυχαν οι Γκάλο και Λιβάγια. Για την Σέλτικ σκόραρε ο Σινκλέρ.

Οι οπαδοί της «Ένωσης» που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ παρακολούθησαν το ματς μέσα στο άγχος, ειδικά μετά το γκολ της Σέλτικ. Οι Σκωτσέζοι άσκησαν μεγάλη πίεση στα τελευταία στάδια του αγώνα όμως η ΑΕΚ άντεξε και κατάφερε να πάρει μια τεράστια πρόκριση, από οικονομικής και αγωνιστικής σημασίας. Η ΑΕΚ με τη σημερινή της πρόκριση εξασφαλίζει μίνιμουμ 10 εκατομμύρια ευρώ. Αν προκριθεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ αυτό το ποσό θα εκτοξευτεί.

Ο Δικέφαλος εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ όμως τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Το τελευταίο εμπόδιο της ΑΕΚ πριν από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ είναι η πρωταθλήτρια Ουγγαρίας Βίντι, η οποία απέκλεισε τη Μάλμε.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για την ΑΕΚ, η οποία κατέφερε να σκοράρει στην πρώτη τελική της προσπάθεια. Στο 6ο λεπτό ο Γκάλο νίκησε τον Γκόρντον με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από ένα ωραίο γύρισμα του Χουλτ στην περιοχή από τα αριστερά. Τρία λεπτά αργότερα η «Ένωση» έφτασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ όμως το πλασέ που επιχείρησε ο Κλωναρίδης μέσα από την περιοχή έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Γκόρντον.

Οι Σκωτσέζοι ανέβασαν στροφές μετά το 10ο λεπτό και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, αναλαμβάνοντας τα ηνία του παιχνιδιού. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Ουζουνίδη δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ανανεώνονται συνεχώς οι επιθέσεις της Σέλτικ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 12’ με ένα σουτ του Ρόγκιτς το οποίο μπλόκαρε ο Μπάρκας. Στο 28’ η Σέλτικ απείλησε ξανά με τον ίδιο ποδοσφαιριστή όμως η φάση είχε την ίδια κατάληξη. Η πιο μεγάλη στιγμή για την ομάδα του Ρότζερς καταγράφηκε στο 32ο λεπτό. Ο ΜακΓκρέγκορ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Γκρίφινς έκανε την προβολή όμως η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα. Στο 44’ η Σέλτικ απείλησε με μια κεφαλιά του Χέντρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η οποία όμως ήταν άστοχη. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου 45λεπτου.

Ιδανικά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για την Ένωση η οποία σκόραρε στο 50ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Λιβάγια, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκάλο και κεφαλιά-πάσα του Οικονόμου. Η Σέλτικ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση μετά το 55’ και πίεσε για το γκολ. Στο 59’ ο Μπάρκας απόκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Χέντρι και κράτησε το μηδέν. Η ομάδα του Ρότζερς απείλησε ξανά στο 66’ με μια εκτέλεση φάουλ του Ντεμπελέ όμως ο Μπάρκας ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα στη γωνία του.

Μετά το 70ο λεπτό οι Σκωτσέζοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση και έβαλαν τεράστια πίεση στην ΑΕΚ. Αυτή η πίεση έφερε αποτέλεσμα καθώς στο 78’ ο Σινκλέρ μείωσε σε 2-1 με ωραία κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Τίρνεϊ. Τα τελευταία στάδια του αγώνα ήταν δραματικά. Η Σέλτικ έψαχνε με μανία το γκολ όμως οι παίκτες της ΑΕΚ έδειχναν να αντέχουν στην πίεση. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα λίγο έλειψε να γίνει το κακό. Στο 95’ ο Σιμούνοβιτς έπιασε την προβολή μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Μπάρκα και κάπου εκεί ήρθε και το τέλος του αγώνα, προς ανακούφιση όλων ΑΕΚτζήδων.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΚ: Ο Μαρίνος Ουζουνίδης κατέβασε την ομάδα του με σχηματισμό 4-4-1-1, δίνοντας οδηγίες στους δυο ακραίους μέσους να βοηθάνε και ανασταλτικά. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι όμως μετά 10ο λεπτό έχασε τον έλεγχο και έδωσε την ευκαιρία στους Σκωτσέζους να κυριαρχήσουν. Στην επανάληψη έγιναν κάποιες διορθωτικές αλλαγές από τον πάγκο και όπως ήταν φυσιολογικό δόθηκε περισσότερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι, ιδίως μετά το 2-0.

ΣΕΛΤΙΚ: Οι Σκωτσέζοι έπαιξαν επιθετικά απο τα πρώτα λεπτά και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ. Ο Ρότζερς παρέταξε την ομάδα του με 3-5-2.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Πολύ καλή παρουσία είχε το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ΑΕΚ (Οικονόμου, Λαμπρόπουλος) που αναχαίτισε αρκετές επιθέσεις. Εξαιρετικές επεμβάσεις πραγματοποίησε ο Μπάρκας οποίος ήταν από τους διακριθέντες. Πολύτιμος ήταν ο Γκάλο ο οποίος είχε συμμετοχή και στα δυο γκολ της ΑΕΚ. Πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Άλεφ στην επανάληψη, με πολλά τρεξίματα στη μεσαία γραμμή. Στους διακριθέντες πρέπει να μπει και ο Λιβάγια μόνο και μόνο για το γκολ που πέτυχε.

ΣΕΛΤΙΚ: Οι Ντεμπελέ και Σινκλέρ έδειξαν πόσο μεγάλοι παίκτες είναι. Με την είσοδο τους στον αγώνα κατάφεραν να δώσουν μια τεράστια ώθηση στη Σέλτικ και να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: Ο Σιμόες δεν ήταν κακός όμως σε σύγκριση με την παρουσία του συμπαικτών του μπορούμε να πούμε ότι ήταν ο παίκτη που δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης.

ΣΕΛΤΙΚ: Οι δυο αμυντικοί της Σέλτικ, Λούστινγκ και Σιμούνοβιτς δεν τα πήγαν  καθόλου καλά.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σε γενικές γραμμές η διαιτησία του αγώνα ήταν αρκετά καλή, με τις δυο ομάδες να μην έχουν ιδιαίτερα παράπονα.

ΑΕΚ-ΣΕΛΤΙΚ 2-1

ΓΚΟΛ: 6’ Γκάλο, 50’ Λιβάγια – 78’ Σινκλέρ

ΑΕΚ (ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Λιβάγια, Γκάλο (81’ Αλμπάνης), Μπακασέτας (91’ Τσόσιτς), Κλωναρίδης (72’ Μάνταλος), Άλεφ, Χουλτ.

ΣΕΛΤΙΚ (ΡΟΤΖΕΡΣ): Γκόρντον, Λούστιγκ (59’ Ντεμπελέ), Σιμούνοβιτς, Χέντρι, Τίρνεϊ, Μπράουν, Εντσάμ, ΜακΓκρέγκορ, Ρόγκιτς (75’ Σινκλέρ), Φόρεστ, Γκρίφινς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Γκάλο, Λιβάγια - Μπράουν