Άναψε… κόκκινο στον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός!

Τη διαφορά των 9 βαθμών με τον ΠΑΟΚ κράτησε ο Ολυμπιακός μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση

«Κλείδωσε» ΠΑΟΚ και διαφορά… τίτλου ο Ολυμπιακός. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλό πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Μπα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Τικίνιο και κράτησαν το βολικό 1-1 ως το φινάλε, διατηρώντας τη μεταξύ τους διαφορά στους 9 βαθμούς!

Συνολικά πιο επικίνδυνος ο ΠΑΟΚ, αλλά χωρίς να μπορεί να μετουσιώσει τις ευκαιρίες του σε γκολ, με τον Ολυμπιακό να φέρνει σε απόλυτη ισορροπία το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος όταν το 3-4-3 έγινε 4-3-3 από τον Μαρτίνς.

Με ορμή μπήκε στο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, κυριαρχώντας στο γήπεδο, ενώ είχε τρεις φάσεις να σκοράρει αλλά λίγο η αστοχία και λίγο ο Βατσλίκ κρατούσαν το ματς χωρίς σκορ. Ένα σουτ του Μαντί Καμαρά που πέρασε άουτ και μία κεφαλιά στο κέντρο της εστίας από τον Τικίνιο ήταν οι «απαντήσεις» του Ολυμπιακού, που έδειχνε σαφή διάθεση να παίξει στην κόντρα-επίθεση, δίνοντας χώρους στους γηπεδούχους. Ο ρυθμός ήταν καλός, τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι κάρτες δεν έλειπαν, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει τη μάχη του κέντρου έχοντας έναν έξτρα ποδοσφαιριστή (3 εναντίον 2), αλλά ούτε αυτό έφτανε.

Ο Λουτσέσκου αναγκάστηκε να βγάλει τον Μπίσεσβαρ που ένιωθε ενοχλήσεις σε μέση και πόδι, έβαλε τον Ζαμπά στο 40’ και όλα έδειχναν πως οδεύαμε σε ένα ημίχρονο χωρίς γκολ στην Τούμπα. Παρόλα αυτά, ένα εκρηκτικό δίλεπτο ήταν αρκετό για να μας δώσει δύο γκολ και το αποτέλεσμα, εν τέλει. Αρχικά, στο 42’ και μετά την εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς ο Μπα στην προσπάθειά του να διώξει με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, στην αμέσως επόμενη… κατεβασιά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε όταν η άμυνα των γηπεδούχων κοιμήθηκε μετά το κακό σουτ του Μ. Καμαρά και ο Τικίνιο με κεφαλιά, εκτέλεσε τον Πασχαλάκη που είχε κακή αντίδραση για το 1-1 του ημιχρόνου.

Ο Μαρτίνς θέλησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα της ομάδας του. Έριξε Μπουχαλάκη, Λαλά στο ματς, έβγαλε Μπα, Ανδρούτσο και το γύρισε σε 4-2-3-1 από 3-4-3, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο λειτουργικός. Παρόλα αυτά, έπρεπε να περάσει πρώτα ένα δεκάλεπτο πίεσης από πλευράς ΠΑΟΚ, με την ομάδα του Λουτσέσκου να μπαίνει δυνατά, όπως είχε κάνει και στο πρώτο μέρος, φτιάχνοντας δύο φάσεις για να σκοράρει στο 52’ με το σουτ του Ζίβκοβιτς που έδιωξε ο Βατσλίκ και στο 53’ με το σουτ του Τσιγγάρα που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήρθε λίγο αργότερα (59’), αφού ξεδιπλώθηκαν αρχικά εξαιρετικά στην κόντρα-επίθεση αλλά ο Μασούρας από το ύψος της περιοχής έκανε… τσαφ στο βολέ που επιχείρησε.

Ο ρυθμός άρχισε να πέφτει αισθητά, ο Ολυμπιακός είχε κλειδώσει την ισοπαλία και ήταν ξεκάθαρο πως θα άλλαζε κάτι μόνο από κάποιο προσωπικό λάθος, το οποίο δεν ήρθε ποτέ. Ένα σουτ του Ζαμπά κόντραρε στον Μανωλά και κατέληξε στην αγκαλιά του Βατσλίκ, ενώ το σουτ του Μασούρα στη συνέχεια έγλυψε την εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού της εστίας. Τα λεπτά περνούσαν και το σκορ που είχε διαμορφωθεί από το φινάλε του πρώτου μέρους δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.