Βασιλιάς Παναθηναϊκός AKTOR, άλωσε τη Μαδρίτη

Και πάει φουλ για πλεονέκτημα

Παναθηναϊκός AKTOR για μεγάλα πράγματα στη Μαδρίτη!

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν με... κρότο μετά τη διακοπή, έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση στη σεζόν και υποχρέωσαν τη Ρεάλ στην πρώτη της ήττα στο «WiZink Center» με σκορ 97-86, ανεβαίνοντας στο 17-10 και κάνοντας μια τεράστια νίκη στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας!

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα στα πρώτα 8 λεπτά, όταν και οι Μαδριλένοι ξέφυγαν με +9 (22-13), η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε σπουδαία αντίδραση και πέρασε μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρόλο που οι γηπεδούχοι απάντησαν στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα, οι «πράσινοι» δεν αγχώθηκαν, ξαναπέρασαν μπροστά και στο τέλος τέζαραν τη Ρεάλ, χωρίς μάλιστα ιδιαίτερο άγχος στο φινάλε!

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 0-4 με πρωταγωνιστή τον Μπαλτσερόφσκι, πριν ο Γιαμπουσέλι βάλει δύο βολές για το 2-4. Η Ρεάλ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του Αμπάλδε (5-4), ενώ βρέθηκε στο 8-4 με γκολ φάουλ του Γιαμπουσέλι. Ο Γκριγκόνις πέτυχε το πρώτο τρίποντο των φιλοξενούμενων, όμως ο Κοζέρ του απάντησε για το 11-7. Ο Αμπάλδε ευστόχησε σε νέο μακρινό σουτ, ενώ ο Γιαμπουσέλι χτύπησε στο τρανζίσιον και έγραψε το 16-9 για τους γηπεδούχους. Ο Λεσόρ μείωσε με σπάνιο για τα δεδομένα του σουτ για το 16-11, όμως ο πρωταγωνιστής στα πρώτα λεπτά Γιαμπουσέλι έγραψε το 18-11 με κάρφωμα στο τρανζίσιον. Ο Σλούκας με τους πρώτους του πόντους έριξε τη διαφορά, όμως ο Κοζέρ έμεινε ξανά μόνος του και ευστόχησε από τη γωνία για το 21-13. Ο Σλούκας και ο Παπαπέτρου έβαλαν βολές και μείωσαν, ενώ ο Λεσόρ με χουκ υπέγραψε το 22-18. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χεζόνια για το 24-18.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Σλούκας έριξε τη διαφορά με τρίποντο, ενώ ο Χουάντσο έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους για το «πράσινο» προσπέρασμα (24-25). Ο Λεσόρ κάρφωσε εντυπωσιακά στο ισπανικό καλάθι και έγραψε το 26-29, ενώ ο Μούσα με δύσκολο λέι απ απάντησε για το 28-29. Ο Λεσόρ με τρομερή ασίστ του Σλούκα στον αιφνιδιασμό κάρφωσε για το 28-32, παίρνοντας και το φάουλ, ενώ λίγο αργότερα «γκρέμισε» ξανά το καλάθι δύο φορές για το 28-36 στο τρανζίσιον. Η Ρεάλ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, όμως ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν το εκμεταλλεύτηκε και ο Μούσα μείωσε σε 30-36 με βολές. Ο Ναν εκτέλεσε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και το έβαλε για το 30-39, ενώ ο Σλούκας πήρε επιθετικό ριμπάουντ κι έβαλε φλόουτερ για το 32-41. Ο Χουάντσο σε ένα ακόμη τρανζίσιον ανέβασε σε διψήφια τιμή τη διαφορά (32-43), όμως ο Καμπάτσο με βολές μείωσε αμέσως σε 34-43. Ο Ναν με μπάζερ μπίτερ πάνω σε άμυνα υπέγραψε το 36-45 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το «καλησπέρα» του δευτέρου μέρους, ο Χεζόνια μείωσε με τρίποντο, όμως ο Παπαπέτρου του απάντησε για το 39-48. Ο Κροάτης με λέι απ στο τρανζίσιον έριξε τη διαφορά στο 43-48, ενώ ο Κοζέρ με νέο μακρινό σουτ έγραψε το 46-50 για τη Ρεάλ που αντιδρούσε. Ο Γάλλος ήταν ο παίκτης κλειδί και μείωσε ακόμη περισσότερο, ενώ ο Γιαμπουσέλι έκανε συνεχόμενες προσωπικές ενέργειες και έφερε μπροστά την ισπανική ομάδα για το 52-50. Ο Ναν σταμάτησε την… κατηφόρα των φιλοξενούμενων με δύσκολο τρίποντο για το 52-53, ενώ ο Λεσόρ με ωραία κίνηση από κοντά έγραψε το 54-55 μετά από απίθανο αυτοκαλάθι του Χουάντσο. Ο Γάλλος σέντερ πήρε το τρίτο φάουλ του Ταβάρες και σκόραρε κιόλας, ενώ παρέλαβε την ασίστ του Ναν και πήδηξε στους «αιθέρες» για το 56-62. Ο Γιαμπουσέλι έκοψε τη φόρα των «πρασίνων» και μείωσε με τρίποντο, ενώ ο Γκραντ πήρε βολές και έγραψε το 59-64. Ο Ναν με τρίποντο και πάλι στη λήξη του χρόνου, υπέγραψε το 61-67 της τρίτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, ο Μήτογλου ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στο 63-69 με μακρινό σουτ. Ο Μούσα με συνεχόμενους πόντους με λέι απ και τρίποντο έφερε τη Ρεάλ Μαδρίτης σε απόσταση βολής (68-69), όμως ο Μήτογλου με σουτάκι του απάντησε για το 68-71 και λίγο αργότερα έβαλε δύσκολο καλάθι για το 70-73. Ο Μούσα είχε πάρει πάνω του τη Ρεάλ και την έφερε ξανά στον πόντο, όμως ο Λεσόρ απάντησε με κάρφωμα μπροστά στον Πουαριέ για το 72-75. Ο Ροντρίγκεθ έβαλε τους πρώτους του πόντους με λέι απ (74-75), ενώ ο Σλούκας πέτυχε μεγάλο τρίποντο και έβαλε βολές για το 74-80. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού AKTOR συνέχισε τη μεγάλη του εμφάνιση και έβαλε νέο τρομερό σουτ μετά από σκριν για το 74-83. Ο Ναν αποβλήθηκε και ο Ταβάρες με κάρφωμα μείωσε σε 80-85, όμως ο Μούσα αστόχησε ελεύθερος και ο Γκριγκόνις τον τιμώρησε για το 80-88 με τρίποντο. Ο Λιθουανός έκλεψε και μοίρασε την μπάλα στον Λεσόρ, που κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 80-90. Από εκεί και πέρα, δεν υπήρχε χρόνος για τη Ρεάλ και ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97

Πηγή: sport-fm.gr