Ευρωκούπα για Ολυμπιακό!

Κατέκτησε το 3ο του ευρωπαϊκό στο βόλεϊ ο Ολυμπιακός!

1996... 2005... 2023! O Ολυμπιακός μέσα σε καυτή ατμόσφαιρα στο κατάμεστο ΣΕΦ μετέτρεψε σε πάρτι και τον δεύτερο τελικό με αντίπαλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, κατακτώντας το Challenge Cup και το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του στο βόλεϊ.

Η κούπα... σηκώθηκε πρόωρα αφού οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 στα σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 3-0 σετ στο Ισραήλ στο πρώτο ματς, πανηγύρισαν από νωρίς την κατάκτηση του τροπαίου, τελειώνοντας την υπόθεση με το ίδιο σκορ!

Με φοβερό σερί 7-0 οι ψυχωμένοι ερυθρόλευκοι γύρισαν το πρώτο σετ (από 5-10 σε 12-10) και έφτασαν να το κατακτήσουν με 25-16, ανοίγοντας τον δρόμο για την κατάκτηση του τροπαίου, ενώ πήραν και το δεύτερο -που χρειάζονταν- με την ορμή του κόσμου με 25-21 για το 2-0 που έκρινε τα πάντα! Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να κάνει το απαραίτητο rotation, δίνοντας χρόνο σε πολλούς αναπληρωματικούς οι οποίοι έφτασαν και στην κατάληψη του τρίτου σετ με 25-16.

Να σημειωθεί πως η μετάδοση του παιχνιδιού έγινε με άδεια της ΕΣΗΕΑ. Οι δημοσιογραφικές Ενώσεις όλης της χώρας πραγματοποιούν 24ωρη απεργία!

To ματς:

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά, καθώς οι Ισραηλινοί πίστεψαν στην ανατροπή παίρνοντας ένα προβάδισμα τριών πόντων (7-10). Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Παγένκ και τον Γκουσταβάο να υψώνουν τείχος στο φιλέ ισοφάρισαν σε 10-10, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά κεφάλι βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι που κάλεσε τάιμ άουτ. Με την επιστροφή τους στο τάραφλεξ οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν σαρωτικοί και με ένα τρομερό σερί 7-0 έφεραν το ματς στο 17-13 διαλύοντας την ψυχολογία της Μακάμπι, με το σετ να ολοκληρώνεται με το 25-16 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα γρήγορο 3-0 του Ολυμπιακού και την Μακάμπι να ισοφαρίζει άμεσα σε 3-3. Οι Ισραηλινοί έβαλαν δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» καθώς πήραν ξανά προβάδισμα με 10-9 . Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν διάθεση να ρισκάρουν την κατάκτηση του τροπαίου και με ηγέτες τους Κουμεντάκη και Πάγενκ ανέτρεψαν στο σκορ φτάνοντας στο +4 (20-16). Όλα πλέον έμοιαζαν εύκολα και η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πήρε το σετ με 25-21 και «σφράγισε» την κατάκτηση του τροπαίου.

Σε... φιέστα μετατράπηκε το τρίτο σετ, καθώς πλέον είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός θέλησε να αποζημιώσει τους 12 χιλ. φίλους του που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΣΕΦ, επιδεικνύοντας σαρωτικό πρόσωπο. Αμφότερες οι ομάδες, δεν είχαν διάθεση μετά το 15-10 του Ολυμπιακού να παλέψουν περισσότερο, με το 3-0 να έρχεται μετά το 25-16 με τα πανηγύρια να δίνουν και να παίρνουν από παίκτες και οπαδούς!

Πηγή: sport-fm.gr