Καθάρισε σε ένα δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ

Επιβλήθηκε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και επέστρεψε στις νίκες

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην Τούμπα, σκόραρε δις στο πρώτο δεκάλεπτο και... καθάρισε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, επιστρέφοντας στις νίκες και μειώνοντας στον έναν βαθμό την απόσταση από τον 4ο, Ολυμπιακό.

Ίνγκασον και Σβαμπ οι σκόρερ των νικητών, που κράτησαν το μηδέν για πρώτη φορά μετά από σχεδόν ένα δίμηνο, στην 11η θέση παρέμειναν οι Ηπειρώτες, που με εξαίρεση κάποιες εκλάμψεις μεταξύ 40’ και 55’, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Καλύτερη εκκίνηση δεν θα μπορούσε να κάνει η ομάδα του Λουτσέσκου, με τον Αθανασίου να έχει μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ζίβκοβιτς μέσα από την περιοχή μόλις στο 2’.

Ο Ελ Καντουρί ήταν άστοχος δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο στο 8’ τελικά ήρθε το 1-0, χάρη σε υπέροχη κεφαλιά του Ίνγκασον μετά από εκτέλεση φάουλ του Σοάρες.

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Σόρια τράβηξε τον Ολιβέιρα εντός περιοχής και έδωσε την ευκαιρία στον Σβαμπ να στήσει την μπάλα στη βούλα του πέναλτι και να γράψει το 2-0 μόλις στο 10’!

Ένα τραγικό λάθος στην άμυνα του σαστισμένου ΠΑΣ πέρασε ανεκμετάλλευτο από τον Κωνσταντέλια στο 14’, με τον νεαρό επιθετικό να έχει σουτ ελάχιστα άουτ μετά από υπέροχη μπαλιά του Ελ Καντουρί στο 23’.

Ο Ολιβέιρα είχε σουτ άουτ στο 28’, ενώ στο 40’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σημάδεψε καλύτερα αλλά είδε τον Αθανασίου να διώχνει σε κόρνερ.
Ένα λεπτό αργότερα ο Ίνγκασον είχε κεφαλιά ελάχιστα άουτ, με τον ΠΑΣ να χάνει την πρώτη του ευκαιρία στο 43’, όταν μετά από κόρνερ και άστοχη έξοδο του Κοτάρσκι, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στον Παντελάκη και να περνά άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος, με το σουτ του Ολιβέιρα στο 48’ να περνά σε κόρνερ μετά από κόντρα. Ένα δίλεπτο αργότερα, ο Κοτάρσκι έβγαλε σε κόρνερ μετά από μπαλιά Ροσέρο που κόντραρε, με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά στα επόμενα λεπτά.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» άρχισε να κινείται πιο άνετα μετά το 60’ και είχε δύο καλές στιγμές με τους Σάστρε (συρτό σουτ άουτ) και Φ. Σοάρες (κεφαλιά, μάζεψε ο Αθανασίου) μεταξύ 74’ και 75’.

Αυτές ήταν και οι τελευταίες αξιόλογες στιγμές στην αναμέτρηση, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν με σχετική ευκολία τους τρεις βαθμούς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (64’ Νάσμπεργκ), Ρ. Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (70’ Φ. Σοάρες), Κωνσταντέλιας (79’ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (79’ Τόμας).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Μπιλμπάο, Λώλης (81’ Παμλίδης), Λιάσος (90+1’ Τσίρης), Ροσέρο (90+1’ Τσάβος), Φοφανά (46’ Μορέιρα), Μπάλαν (64’ Σταματελόπουλος).